تبلیغات

فیلیپین: چین به ساخت و ساز مخفیانه در دریای چین جنوبی ادامه می‌دهد

در نشست کشورهای جنوب شرق آسیا که امروز (چهارشنبه) در لائوس برگزار شد، براساس شواهدی که فیلیپین ارائه کرد، چین به ساخت و ساز "غیرقانونی" در دریای چین جنوبی متهم شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس مدارکی که فیلیپین ارائه کرده است، جزیره‌ای مصنوعی در منطقه "اسکاربورو شول" در دریای چین جنوبی محل مناقشه واقع شده و نگرانی‌هایی را برای کشورهای منطقه از افزایش قدرت نظامی چین به وجود آورده است.

چین اخیرا تاکید کرده بود که در این منطقه جزیره‌ای نمی‌سازد اما فیلیپین مدعی است که پکن در حال ساخت یک جزیره غیرقانونی و مخفیانه در این منطقه است.

فیلیپین امروز تصاویری را در نشست آسه‌آن ارائه کرد که نشان می‌داد ناوهای چینی در منطقه در حال نقل و انتقال شن و سایر مواد لازم برای ساخت یک جزیره مصنوعی هستند.

سخنگوی وزارت دفاع فیلیپین گفت: ما دلایلی داریم که نشان می‌دهد آنها در این منطقه به صورت غیرقانونی در حال ساخت یک جزیره هستند. ما بر نظارت خود ادامه می‌دهیم و بر حضور آنها و فعالیت‌هایشان نظارت داریم.

تنش‌ها در منطقه میان چین و کشورهای همسایه در سال‌های اخیر افزایش داشته است به طوریکه کشورهای همسایه چین، پکن را به ساخت و سازهای غیرقانونی و مالکیت انحصاری بر منطقه‌ای که غنی از منابع طبیعی است، متهم کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی نیز نگران افزایش حضور نظامی چین در منطقه هستند به طوریکه حتی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در نشستی که در مارس سال جاری میلادی برگزار شد، به صورت مستقیم به همتای چینی خود نسبت به این مساله هشدار داد.

یکی از معاونان اوباما امروز اهمیت تصاویر ارائه شده از سوی فیلیپین را زیر سوال برد و به خبرنگاران گفت که آمریکا در منطقه هیچ تحرک مشکوکی را رصد نکرده است.

رسانه‌های فیلیپین همچنین گزارش دادند که دولت آمریکا دو فروند جنگنده کارکرده را برای کمک به گشت زنی در منطقه و بر فراز آب‌های دریای چین جنوبی به ارتش این کشور می‌دهد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز