تبلیغات

بورسی شدن تعاونی‌ها کلید خورد

ساعت: 15:38 منتشر شده در مورخ: 1395/06/17 شناسه خبر: 889201

امروز در مراسمی با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، رییس اتاق تعاون ایران، مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون و عضو شورای عالی بورس از اساسنامه تعاونی‌های سهامی عام برای ورود به بازار سرمایه رونمایی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این مراسم گفت: یکی از راهکارهای اصلی شعار مردمی کردن اقتصاد در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با ایفای نقش تعاونی‌ها در اقتصاد ممکن می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)،  وی رییس سابق سازمان بورس برای هموار کردن راه ورود تعاونی ها به بازار سرمایه افزود: امروز از اساسنامه تعاونی‌های سهامی عام رونمایی می‌شود که این اقدام مقدمه‌ای برای پذیرش این شرکتها به بورس و فرابورس خواهد بود.

محمدی با بیان اینکه هم اکنون 14 شرکت با سرمایه ای بالغ بر هزار میلیارد ریال از نظر قانونی آماده ورود به بورس هستند، گفت: بورس هیچ گونه محدودیتی برای ورود شرکت های تعاونی جدید به بازار سرمایه ندارد و فقط از نظر قانونی باید با حفظ ارکان تعاونی انطباق‌های لازم برای ورود به بورس را داشته باشند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره شیوه سهامداری اشخاص حقیقی و حقوقی در شرکت های تعاونی سهامی عام گفت: در این اساسنامه شرکت های حقوقی تا 5 درصد می توانند سهامدار این شرکت ها شوند و چنانچه شرکت سهامی عام باشد تا 10 درصد می تواند از سهام عرضه شده را در اختیار داشته باشند و برای اشخاص حقیقی نیز تا نیم درصد امکان مالکیت پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه این اقدام به نقدشوندگی سهام تعاونی ها کمک شایانی می‌کند، گفت: با توافقات انجام شده شرکت‌های تعاونی سهامی عامی به شرکت‌های سهامی عام نزدیک می‌شوند که مالکیت نمونه بارز آن است.

محمدی با بیان اینکه شرایط اصلی تعاونی ها تغییر نمی‌کند، گفت: تمهیداتی برای ورود شرکت های تعاونی سهامی عام زیر نظر اتاق تعاون ایران و با نظر این اتاق در نظر گرفته شده است که علاوه بر رعایت قوانین و قواعد بورس در جهت سیاست های کلی تعاونی‌ها باشد.

سخنگوی سازمان بورس تصریح کرد: شرکت‌های تعاونی سهامی عام برای ورود سهامدار جدید، الزام عضویت در تعاونی ندارند و سهام متعلق به افراد و قابل معامله در بازار ثانویه است.

وی افزود: سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه با ورود شرکت‌های تعاونی سهامی عام با جایگزینی رو به رو می‌شوند که سودآوری خوبی برای آنها به همراه دارد.

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با ورود شرکتهای تعاونی سهامی عام به بازار سرمایه برای این دسته از شرکت ها همچون سایر شرکتهای بورسی امکان تأمین مالی از طریق انتشار اوراق مشارکت و صکوک در قالب بازار بدهی وجود دارد.

محمدی در پایان این مراسم خاطر نشان کرد: باید سهم تعاونی‌ها در کل اقتصاد افزایش پیدا کند.

منبع:فارس

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز