تبلیغات

پکن درباره توقف پروژه نیروگاه هسته‌ای در بریتانیا بردبار است

یک مقام بریتانیایی گفت: رئیس‌جمهور اعلام کرد قصد دارد تا در خصوص تصمیم ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا در به تاخیر انداختن پروژه نیروگاه انرژی هسته‌ای هینکلی پونیت به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی مشارکت چین در این پروژه، بردباری نشان دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین در اجلاس اخیر G 20 در چین درباره توقف ساخت این پروژه سخنی بیان نکرد، اما یک منبع دولت بریتانیا گفت: او درک می‌کند که نخست‌وزیر جدید بریتانیا برای بررسی این مساله به زمان نیاز خواهد داشت.

رهبر چین در حاشیه اجلاس گروه 20 که در شهر هانگژو برگزار شد با ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه دیدار کرد.

این منبع ساختمان شماره 10 داونینگ استریت مقر نخست‌وزیری بریتانیا اضافه کرد: اگرچه به طور خاص از هینکلی پونیت صحبتی نشد اما شی جینپینگ تایید کرد که دولت جدید قبل از تصمیم‌گیری درباره برخی توافق‌نامه‌های صورت گرفته در دولت گذشته به زمان نیاز خواهد داشت. رئیس‌جمهور شی گفت که آنها برای یافتن راه‌حلی برای این مسائل صبوری می‌کنند.

این منبع ادامه داد: نشست می با شی گرم بود و این‌که رئیس‌جمهور چین حتی به جایگاه دومی بریتانیا بالاتر از چین در بازی‌های المپیک ریو اشاره کرد.

ترزا می قول داده تا تصمیم نهایی در خصوص این پروژه متوقف شده را در ماه جاری اعلام کند. شی جینپینگ در یک سخنرانی علنی گفت امیدوار است تا اعتماد دوجانبه با بریتانیا افزایش یابد و اضافه کرد که بریتانیا و چین باید به همکاری‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری، زیرساخت‌های انرژی و مسائل مالی ادامه دهند.

ترزا می با تصمیم خود در توقف ساخت نیروگاه انرژی هسته‌ای هینکلی پونیت خشم پکن را برانگیخت. پروژه تاسیسات 18 میلیارد پوندی (23.4 میلیارد دلار) که قرار است توسط شرکت انرژی فرانسه EDF و سرمایه‌گذاران بخشی از آن توسط شرکت انرژی هسته‌ای جنرال چین ساخته شود.

چین مشتاق است تا تکنولوژی هسته‌ای خود را به جهانیان عرضه کند. شرط اصلی توافق‌نامه پکن با لندن این است که مهندسان چینی قادر خواهند بود تا یک راکتور هسته‌ای در برادول، اسکس در بریتانیا بسازند.

با این حال مشاوران امنیتی برجسته درباره این توافق هشدار داده‌اند؛ توافقی که جیمز کامرون نخست‌وزیر پیشین مشتاقانه آن را در اکتبر گذشته امضا کرد.

نیک تیموتی مشاور داونینگ استریت در این‌باره گفت: دولت در معرض خطر فروش امنیت ملی‌مان به چین از طریق ارائه مجوز برای ساخت و اداره زیرساخت‌های حیاتی قرار دارد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز