تبلیغات

مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی طلایه‌داران آزاداندیشی هستند

به گزارش ایسنا، دکتر عباس شیخ‌الاسلامی صبح امروز در آیین افتتاحیه اولین دوره تربیت استاد با موضوع آزاداندیشی دینی در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، اظهار کرد: پایه‌گذاری آزاداندیشی توسط مرحوم امام(ره) صورت گرفت که توانستند جمهوری را برای ملت به ارمغان آورند.

وی ادامه داد: همچنین تلاش‌های مرحوم شریعتی، شهید مفتح، شهید بهشتی و... باعث شد در این کشور تا ابد داعش متولد نشده بلکه اسلام ناب شکل گیرد.

شیخ‌الاسلامی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آزاداندیشی نقش بسیار موثری داشته است، تصریح کرد: به عنوان نمونه بسیاری با تصویب قانون تعزیرات مخالف بودند، اما امام خمینی(ره) نامه‌ای به آیت‌الله منتظری ارسال کردند و با پیگیری‌های آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی این مساله پیگیری و حل شد. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: بحث قانون کار و درگیری‌های بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان از دیگر مسائلی بود که امام خمینی(ره) مصلحت را وارد این امر کردند که خود مصلحت به معنای آزاداندیشی است. 

وی خاطرنشان کرد: امروز نیز با رهنمودهای مقام معظم رهبری مباحثی نظیر ارث بردن زن از عرصه مساله دیات و یا دیه زن و مرد پیش رفته و تلاش‌های مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی باعث شده جزم‌اندیشی از این مملکت رخت بربندد و آزاداندیشی رواج یابد.

شیخ‌الاسلامی با اشاره به فعالیت‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از انقلاب اسلامی اضافه کرد: خاطرات این شخصیت نشان می‌دهد که چه تلاشی برای انقلاب اسلامی انجام داده و امروز نیز ما خوشحال هستیم که در فضای آزاداندیشی دانشگاه آزاد اسلامی زندگی می‌کنیم. این مسیر می‌تواند با مدیریت و قوت بیشتری ادامه یابد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی یادآور شد: در حال حاضر 5 میلیون و 700 دانشجو از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند که این رقم 53 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها را شامل می‌شود. هم‌اکنون یک میلیون و 650 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند که این رقم سهم 37 درصدی این دانشگاه از آموزش عالی را نشانگر است.

وی بیان کرد: در حال حاضر 33 هزار عضو هیات علمی و 68 هزار مدرس حق‌التدریس در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می‌کنند. خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته میزان جذب هیات علمی افزایش یافته و  زمان پروسه جذب نیز به دو تا سه ماه کاهش یافته است.

شیخ‌الاسلامی خاطرنشان کرد: در این دانشگاه 27 هزار رشته به دانشجویان ارایه می‌شود. دانشگاه آزاد اسلامی 174 میلیون متر عرصه و 10 میلیون متر اعیان در اختیار دارد. همچنین 614 مدرسه و 70 هزار دانش‌آموز تحت نظر این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر این 712 شرکت دانش‌بنیان و 85 مرکز رشد در این دانشگاه فعالیت می‌کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: بودجه دانشگاه آزاد 9800 میلیارد تومان است که چنین رقمی نتیجه تدبیر مرحوم امام(ره) و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود که فرایند خصوصی‌سازی را در زمانی که چنین امری رواج نداشت، پیگیری کردند.

وی با اشاره به ارایه دروس آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی افزود: این درس در قالب دو واحد در مقطع کارشناسی‌ارشد ارایه می‌شود که اساتید آن نیز در طرح تربیت آزاداندیشی دینی برای ارایه این آموزش‌ها آماده خواهند شد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز