تبلیغات

جزئیات طرح «کمیته عالی مذاکرات» معارضان سوری


«ریاض حجاب» هماهنگ کننده این کمیته طرح سه مرحله‌ای پیشنهادی اعضای این کمیته‌ را که شامل برکناری «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه شده، قرائت کرد.

خبرگزاری «رویترز»، گزارش داد که معارضان معتقدند باید طی مرحله اولیه‌ای گفت‌وگوهایی به مدت 6 ماه بر اساس بیانیه ژنو که در سال 2012 تصویب شده اجرا شود و دو طرف متعهد شوند که طی مذاکرات آتش‌بس موقتی برقرار شود.

حجاب افزوده: باید همه درگیری‌های نظامی از جمله حملات توپخانه‌ای و هوایی متوقف شود، محاصره همه مناطق شکسته شود و آوارگان سوری به خانه‌های خود بازگردند.

مرحله دوم این طرح 18 ماه به طول می‌انجامد و شامل توقف کامل و نهائی درگیری‌ها و تشکیل کمیته انتقالی قدرت (با همه صلاحیت‌های اجرایی لازم) است که باید با کناره گیری بشار اسد از قدرت همراه شود.

طی این یک سال و نیم باید قانون اساسی جدید سوریه نگاشته شود و قوانین مربوط به اجرای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهور مشخص شود.

به گفته حجاب در مرحله سوم نیز قدرت به صورت نهائی از طریق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی تحت نظارت سازمان ملل در سوریه منتقل می‌شود.

این کمیته همچنین اعلام کرده با هر طرحی که به وسیله روسیه و ایالات متحده نگاشته شود و با دیدگاه معارضان در خصوص آینده سوریه متفاوت باشد مخالفت خواهد کرد.

پیش از برگزاری این نشست، «بوریس جانسون» وزیر خارجه جدید بریتانیا در اولین واکنش خود به عنوان وزیر خارجه درباره شرایط سوریه، از روسیه خواست برای برکناری اسد همکاری کند.

جانسون با اشاره به برنامه کمیته عالی مذاکرات برای انتقال سیاسی در یادداشتی برای روزنامه تایمز نوشت این طرح باید پاسخ مناسبی برای این پرسش باشد که «چه چیزی جایگزین اسد می‌شود».

این در حالی است که برخی از گروه‌هایی که از سوی غربی‌ها معارض میانه رو خوانده می‌شوند مانند احرار الشام گروه‌هایی تروریستی هستند که نقش بزرگی در ترویج خشونت در سوریه دارند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز