تبلیغات

واکنش پنتاگون به رهگیری هواپیمای آمریکایی توسط روس‌ها

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، رهگیری هواپیمای نظامی این کشور از فاصله نزدیک ظرفیت ایجاد تنش‌های غیرضروری میان مسکو و واشنگتن را بالا می‌برد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای با اشاره به رهگیری یک هواپیمای نظامی این کشور توسط نیروهای هوایی روسیه، این اقدام را موجب ایجاد تنش‌های مضاعف میان مسکو و واشنگتن قلمداد و اعلام کرد، چنین حرکت‌هایی می‌تواند به اشتباهات محاسباتی یا تصادفات توأم با تلفات منجر شود.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه به دفاع از اقدام خود پرداخت و اعلام کرد: هواپیماهای روسی، این کار را کاملا مطابق با قوانین بین‌المللی امنیت پروازی انجام داده‌اند.

پنتاگون اعلام کرده که یک جنگنده روسی از فاصله سه متری یکی از هواپیماهای تجسسی آمریکایی که بر فراز دریای سیاه پرواز می‌کرد، گذشته است.

مقام‌های آمریکایی این اقدام هواپیمای سوخو-۲۷ را "خطرناک و غیرحرفه‌ای" توصیف کردند.

در همین حال، وزیر دفاع روسیه گفت که هواپیمای آمریکایی در حال نزدیک شدن به سرزمین روسیه بود و خلبان‌های سوخو-۲۷ بر اساس مقررات بین‌المللی عمل کرده‌اند.

روسیه درحال حاضر مشغول انجام مانور نظامی در دریای سیاه است.

جف دیویس، سخنگوی پنتاگون گفت، هواپیمای پی-۸‌ ای پوسایدن نیروی هوایی آمریکا مشغول انجام عملیات معمول در فضای بین‌المللی بود که جنگنده روس در کنار آن مانوری خطرناک انجام داد.

از سوی دیگر، یک مقام وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت که هواپیمای روسی ابتدا از فاصله ۱۰ متری هواپیمای آمریکایی رد شده بود و بعد از سه متری آن گذشت.

با این حال، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، جنگنده‌هایش هواپیمای آمریکایی را متوقف کردند چون به سوی مرز روسیه می‌رفت؛ درحالی که علائم شناسایی (ترانسپوندر) آن خاموش بود.

در بیانیه طرف روسیه آمده است:‌ پس از آن که جنگنده‌های روسیه برای تصدیق بصری و تعیین شماره بال آن به هواپیمای تجسسی نزدیک شدند، هواپیمای آمریکایی ناگهان تغییر مسیر داد و دور شد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز