تبلیغات

فعالیت‌های کارگروه ساماندهی مُد و لباس استان قم تشریح شد

‌مشاور امور بانوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و مسئول دبیرخانه کارگروه ساماندهی مُد و لباس استان قم، برنامه‌ها و وظایف این کارگروه را تشریح کرد.

‌به گزارش ایسنا‌، زینب عوض پور در حاشیه برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی هنری اسلامی ایرانی مد و لباس استان قم در رابطه با کارگروه ساماندهی مد و لباس اظهار کرد: بر اساس قانون مصوب سال ١٣٨٥ مجلس شورای اسلامی کارگروه ساماندهی مد و لباس زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد.

وی گفت: از جمله برنامه‌های در دست اجرای دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس استان، تهیه بانک اطلاعات از طراحان و تولیدکنندگان لباس و برپایی نمایشگاه های تخصصی ویژه پوشاک مدرسه، عفاف و حجاب، مجلسی و کودک است.

وی در رابطه با نخستین جشنواره فرهنگی هنری اسلامی ایرانی مد و لباس استان قم گفت: حدود ٥٠٠ اثر به دبیرخانه این جشنواره رسید که پس از داوری توسط داورانی از تهران و قم، ٨٠ اثر به این جشنواره راه یافت و ٧٦ اثر نیز نشان شیما (شناسه یکپارچه سازی مد و لباس ایرانی اسلامی) در همین جشنواره دریافت کردند.

وی با بیان این که هر طراح و تولیدکننده پس از دریافت کد شیما لازم است نشان مربوط را در درز قدی لباس در سمت راست بدوزد تا مایه اطمینان خاطر مصرف کنندگان را فراهم سازد، در رابطه با نشان شیما گفت: بر اساس ماده 4 قانون ساماندهی مد و لباس، قانون‌گذار به لباس مانند یک محصول فرهنگی نگاه می‌کند و نشان مالکیت معنوی به عنوان مکمل نشان شیما برای حمایت حقوقی از اثرهای طراحان لباس به آنها اعطا می شود.

عوض پور هم چنین گفت: از رویدادهای خوب دیگر برپایی این جشنواره می توان به دریافت 11 نشان مالکیت معنوی به عنوان مکمل نشان شیما برای حمایت حقوقی از اثرهای طراحان لباس استان اشاره کرد که بیش از ٢٠٠ اثر نیز در نوبت دریافت نشان شیما و یا مالکیت معنوی هستند.

وی افزود: اختصاص بخش ویژه ای به «عفاف و حجاب» از دیگر شاخصه های این جشنواره است که بیش از ٤٠ مدل چادر در طرح، دوخت و جنس پارچه همراه با متعلقات آن در این جشنواره به نمایش گذاشته شده است و تولیدکنندگان قم نیز محصول های خود را برای فروش در این جشنواره عرضه کرده‌اند.

وی اعلام کرد: برگزاری نشست تخصصی خانواده و ازدواج و نیز کارگاه های آموزشی و عملی با موضوع های «تاثیر بصری خطوط و نقوش بر روی انواع چهره ها»، «طراحی سریع با تکنیک ماژیک»، «انواع سوزن دوزی»، «هنرهای تجسمی» و «کاغذسازی» از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.

وی در رابطه با هدف های برگزاری جشنواره مد و لباس اسلامی ایرانی گفت: حفظ و تقویت فرهنگ و هویت اسلامی ایرانی، ارج نهادن و تبیین و ترویج الگوهای بومی و ملی، هدایت بازار تولید و عرضه پوشاک بر اساس طرح‌ها و الگوهای داخلی و نیز ترغیب عموم مردم به استفاده از طرح‌ها و اثرهای مبتنی با فرهنگ و هویت اسلامی ایرانی از جمله هدف‌های این جشنواره است.

سی و چهارمین نمایشگاه ملی مد و لباس کشور و نخستین جشنواره فرهنگی هنری اسلامی ایرانی مد و لباس استان قم تا ١٩ شهریورماه جاری از ساعت ١٧ تا ٢٢ مقارن با هفته فرهنگ ازدواج همزمان با سالروز ازدواج آسمانی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) -یکم ذی حجه- در انتهای بلوار امام موسی صدر (خاکفرج)، نبش میدان شهید نواب صفوی، تالار مرکزی شهر برای بازدید عموم دائر است.


انتهاي پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز