تبلیغات

گردنبند مرغ آمين
از سریال محبوب و دیدنی شهرزاد ، با جنس استیل عالی ، طراحی بی نظیر و شگفت انگیز ، گردنبندی زیبا با ظاهری متفاوت ، نمادی از عشق و محبت، مناسب با هر سلیقه ای
جذاب ترین هدیه برای کسی که دوستش دارید

هشت جستار حسین سناپور درباره داستان نویسی کتاب شد

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «تو در تویی شگردها» نوشته حسین سناپور شامل ۸ نوشته یا مقاله درباره داستان نویسی به تازگی منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب هشتاد و چهارمین عنوان مجموعه «درباره ادبیات» است که توسط این ناشر چاپ می‌شود.

«ده جستار داستان‌نویسی» و «جادوهای داستان» (چهار جستار داستان‌نویسی) دو اثر دیگر از این داستان نویس هستند که پیش از این در قالب مجموعه مقالاتی درباره داستان نویسی به چاپ رسیده اند.

«داستان کابوسی»، «داستان جنایی: انگاره ماز»، «نظرگاه: کارکردهای نامتعارف»، «راوی همچون نقاب»، «کارکردهای دوم شخص»، «داستان یعنی مواجهه»، «قصه یی که نباید گفت» و «سختی جذاب، آسانی دل کندنی» عناوین ۸ جستاری هستند که در این کتاب به چاپ رسیده اند. ابتدای این مطالب هم بخش کوتاهی به نام ورودیه درج شده که سناپور در آن، توضیحات لازم درباره کتاب و مطالب درج شده در این اثر را توضیح داده است.

سناپور معتقد است این کتابش به دلیل داشتن مقالات و مسائل نظری، شبیه دیگر آثار معمول آموزشی نیست که متمرکز بر یک موضوع مشخص و معین هستند. این نویسنده می گوید اگر مخاطبی، دو کتاب «ده جستار داستان‌نویسی» و «جادوهای داستان» او را خوانده باشد، می تواند ادامه مطالب آن‌ها را در این کتاب جستجو کند. با این حال مقالات این کتاب، ذاتی مستقل از نوشته های پیشین سناپور دارند و می توان مبنای واکاوی داستان های مختلف از جمله کابوسی و جنایی را در آن‌ها جستجو کرد.

او درباره این کتاب و دو کتاب پژوهشی دیگرش می گوید: هرچه هست، چه در این کتاب و چه در دو مجموعه جستار قبلی، سعی من ابتدا عمیق تر کردن نگاه مان به داستان بوده است و سپس، از همان طریق، آموزش بعضی جنبه های داستان نویسی. موفق یا ناموفق، ارزیابی اش با خوانندگان.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

حال برای بازتر شدن موضوع سراغ کوندرا برویم که کاری که در رمان هاش می کند (بار هستی، هویت و رمان های دیگرش) همین کنار گذاشتن دانای کل همه چیزدان است، یعنی همان کاری که یوسا یا وولف می کنند، اما با تفاوتی مهم. در کار کوندرا چون اعمال معمولا غریبی از شخصیت ها سر می زند و پیچیده گی های نامتعارفی در رفتار آن ها نشان داده می شود، طبعا این انتظار ایجاد می شود که راوی داستان آن پیچیده گی ها و غرابت ها را توضیح بدهد، اما برخلاف نویسنده هایی مثل بالزاک و تولستوی، راوی رمان کوندرا این ها را توضیح نمی دهد و ناگفته می گذارد. دلیلش هم چیزی جیز این نیست که بگوید درون آدم ها و رفتارهاشان عجیب و غریب تر از آن است که کاملا قابل توضیح باشد. در واقع رمان کوندرا نوشته شده تا همین غیرقابل توضیح بودن را نشان بدهد. در این صورت است که می فهمیم از نظرگاه دانای کل کارکردی نامتعارف گرفته شده و خلاف انتظار پیشینی از این نظرگاه، با آن رفتار شده است.

این کتاب با ۱۲۶ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۰۰ هزار ریال منتشر شده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز