تبلیغات

جت روسی از فاصله سه متری هواپیمای آمریکا را تهدید کرد/ خطرناک بود

به گزارش جام نیوز، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد یک جت جنگنده روسیه از فاصله سه متری یکی از هواپیماهای تجسسی آن که بر فراز دریای سیاه پرواز می کرد گذشته است.

 

مقام های آمریکایی این حادثه در روز چهارشنبه از سوی یک هواپیمای سوخو-۲۷ را "خطرناک و غیرحرفه ای" توصیف کردند.

 

پیش از این مقامات پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا نزدیک شدن قایق‌های تندرو ایران به کشتی نظامی آمریکا در خلیج فارس را هم "خطرناک و غیرحرفه‌ای" خوانده بودند.

 

آمریکایی‌ها از اینکه به دلیل نزدیک شدن به مرزهای دریایی یا هوایی کشوری دیگر متوقف و یا تهدید شوند خشمگین می‌شوند.

 

وزیر دفاع روسیه گفت که هواپیمای آمریکایی درحال نزدیک شدن به سرزمین روسیه بود و خلبان های سوخو-۲۷ براساس مقررات بین المللی عمل کرده اند.

 

روسیه درحال حاضر مشغول انجام تمرین های نظامی در دریای سیاه است.

 

 

کاپیتان جف دیویس سخنگوی پنتاگون گفت که هواپیمای پی-۸‌ای پوسایدن نیروی هوایی آمریکا مشغول انجام عملیات معمول در فضای بین المللی بود که جنگنده روس در کنار آن مانوری خطرناک انجام داد.

 

او گفت:‌ «این اقدامات به طور بالقوه باعث افزایش غیرضروری تنش ها می شود و می تواند به سوءمحاسبه یا حادثه منجر شود.»

 

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت که هواپیمای روسی ابتدا از فاصله ۱۰ متری هواپیمای آمریکایی رد شده بود و بعد از ۳ متری آن گذشت.

 

با این حال وزارت دفاع روسیه گفت که جنگنده هایش هواپیمای آمریکایی را متوقف کردند چون به سوی مرز روسیه می رفت درحالی که علائم شناسایی - ترانسپوندر - آن خاموش بود.

 

در بیانیه روسیه آمده است:‌ «پس از آنکه جنگنده های روسیه برای تصدیق بصری و تعیین شماره بال آن به هواپیمای تجسسی نزدیک شدند، هواپیمای آمریکایی ناگهان تغییر مسیر داد و دور شد.... خلبان های روسیه کاملا طبق مقررات بین المللی پرواز عمل کردند.»

 

به نوشته بی بی سی، روابط میان روسیه و غرب از زمان انضمام کریمه به خاک روسیه در ماه مارس ۲۰۱‍۴ متشنج بوده است. کریمه یک ناحیه خودمختار در اوکراین بود.

 

در ماه آوریل آمریکا گلایه کرد که جت های روسیه "به شکلی غیرایمن و غیرحرفه ای" با یکی از هواپیماهای تجسسی آن بر فراز دریای بالتیک روبرو شده اند.

 

روسیه پس از آن حادثه گفت که هواپیمای آمریکایی علائم ترانسپوندر را خاموش کرده بود.

 

 

444

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد یک جت جنگنده روسیه از فاصله سه متری یکی از هواپیماهای تجسسی آن که بر فراز دریای سیاه پرواز می کرد گذشته است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز