تبلیغات

گردنبند مرغ آمين
از سریال محبوب و دیدنی شهرزاد ، با جنس استیل عالی ، طراحی بی نظیر و شگفت انگیز ، گردنبندی زیبا با ظاهری متفاوت ، نمادی از عشق و محبت، مناسب با هر سلیقه ای
جذاب ترین هدیه برای کسی که دوستش دارید

فسیل‌های اکتشافی لرستان قدمت 7 میلیون ساله دارد

95/06/18 - 11:55

شماره: 13950617001138

نسخه چاپيارسال به دوستان http://fna.ir/GL948R کپی

آدرس مورد نظر کپی شد

مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در سال 92 هنگام تعریض جاده در نور آباد لرستان تعدادی فسیل کشف شد که با بررسی‌های انجام شده پیش بینی می‌شود که دارای قدمتی حدود هفت میلیون سال باشند.

خبرگزاری فارس: فسیل‌های اکتشافی لرستان قدمت 7 میلیون ساله دارد

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، اصغر مبارکی درباره فسیل‌های لرستان گفت: در سال 92 هنگام تعریض جاده در نور آباد لرستان تعدادی فسیل مشاهده و در سال 94 مشخص شد که این یک منطقه فسیلی است.
 
وی افزود: ابتدا گمان می‌رفت که فسیل‌ها انسانی باشند، از این رو به اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان گزارش داده شد اما بعد از بررسی مشخص شد که گونه‌ها جانوری است.
 
مبارکی اظهار داشت: بررسی محل مشخص کرد که سایتی غنی از فسیل‌های مهره داران به مساحت 30 متر مربع در 70 کیلومتری لرستان وجود دارد.
 
مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بعد از انجام برخی اکتشافات، مشخص شد این مهره داران از خانواده اسب‌ها، گوشتخواران، پستانداران، زرافه‌ها و به طور کلی پستانداران خشک زی هستند.
 
وی یکی از نکات قابل تأمل در این اکتشاف را تشابه زیاد این فسیل‌ها با فسیل‌های مراغه در ارتفاعات البرز دانست و افزود: از این رو پیش بینی می‌شود که دارای قدمتی حدود هفت میلیون سال باشند.
 
به گفته وی، حدس زده می‌شود حدود سه هزار قطعه فسیل در سایت لرستان وجود داشته باشد، البته اکنون بیشتر نمونه‌ها در قالب مخصوص خود قرار دارند که تعداد دقیق فسیل‌ها نیازمند باز شدن این قالب‌ها است. 
 
وی تأکید کرد: این تشابه برای ما بسیار حائز اهمیت است زیرا فاصله میان لرستان و مراغه بسیار زیاد است از این رو در حال بررسی موضوع هستیم.
 
مبارکی ادامه داد: روند عروج فسیل‌ها و جدا کردن نمونه‌ها کار بسیار دشوار و حساسی است که باید با دقت انجام شود از این رو تلاش می‌کنیم هرچه زودتر سایت لرستان پاکسازی و نمونه‌ها به موزه تاریخ طبیعی سازمان محیط زیست منتقل شود.
 
مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال، سیاهه‌ای از نمونه‌های فسیلی لرستان تهیه شود. 
 
وی گفت: تاکنون مناطق زیادی دارای ذخایر فسیلی شناسایی شده اند که استخراج و انتقال آنها نیاز به زمان و امکانات دارد.
 
به گفته وی، تاکنون 37 گونه از 15 خانواده که عمدتاً پستانداران، ببر دندان خنجری و زرافه‌ها هستند، در سایت‌های مختلف شناسایی شدند؛ همچنین فسیل نهنگ در چابهار و گاو دریایی در خوزستان شناسایی شده است که تلاش داریم امسال و سال آینده مراحل استخراج و انتقال آنها را انجام دهیم.
 
مبارکی اظهار داشت: کشف فسیل‌ها ما را به شناسایی تنوع زیستی و ترکیب گونه‌ای در گذشته‌های دور کمک می‌کند و نشان می‌دهد که چه گونه‌هایی در چه زیستگاهی زندگی می‌کردند که می‌توان زیستگاه‌های آن زمان را با حال مقایسه کرد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/GL948R

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز