تبلیغات

تنگنای مالی آل‌سعود به دلیل هزینه‌ سنگین جنگ‌ها و تامین سلاح برای گروه‌های تروریستی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه  السفیر در مطلبی درباره وضعیت اقتصادی رژیم سعودی نوشت: عربستان به منظور مقابله با بحران مالی ناشی از کاهش قیمت نفت و نیز هزینه‌های سنگین جنگ‌ها و تامین سلاح برای گروه‌های تروریستی درصدد برآمده است یک سوم پروژه‌ها به ارزش 20 میلیارد دلار را لغو کند.

این در حالی است که عربستان در میان 20 کشور بزرگ جهان از بالاترین رقم کسری بودجه برخوردار است.

کاهش هزینه‌های وزارتخانه‌ها و ادغام آنان

در گزارش آژانس آمریکائی «بلومبرگ» هم آمده است که عربستان مجبور شده تا هزینه های وزارت خانه های خود را به میزان یک چهارم کاهش دهد.

بلومبرگ به نقل از سه منبع آگاه از پرونده اقتصادی و مالی سعودی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، آورده است: دولت سعودی درصدد بازنگری هزاران پروژه به ارزش حدود 260 میلیارد ریال سعودی (69 میلیارد دلار) است و ممکن است یک سوم آنها را لغو کند.

بر اساس این گزارش، عربستان به موازات این اقدامات، قصد دارد برخی وزارتخانه‌ها را ادغام کند که نشان می دهد درآمدهای دولت آن کاهش یافته است.

در گزارش بلومبرگ به نام وزارتخانه هایی که قرار است حذف و یا ادغام شوند، اشاره نشده است.

بنابر اعلام این منبع وزارت دارایی عربستان از اظهار نظر در این خصوص و ارائه هرگونه اطلاعات مربوط به آن خودداری کرده است.

«رضا آغا» کارشناس اقتصادی موسسه تی بی کال هم گفته است که طرح‌های اقتصادی سعودی در کوتاه مدت بی نتیجه است تا جایی که پیش بینی می‌شود  در آینده نزدیک  با ریاضت اقتصادی و بحران‌های ناشی از کاهش قیمت نفت روبه رو شود.

علاوه بر این عربستان در این شرایط باید هزینه‌های حاکمیتی را کاهش دهد و از محل سپرده های خارجی و راه های دیگر هزینه های خود را تامین کند.

راهکارهای محمد بن سلمان برای حل و فصل بحران‌های اقتصادی

در این میان «محمد بن سلمان » جانشین ولیعهد عربستان برای مقابله با این زلزله اقتصادی که در تاریخ سعودی بی سابقه است، درصدد برآمده تا به تکیه اقتصاد کشورش به نفت پایان دهد و در این چارچوب سهام شرکت آرامکو غول نفتی سعودی را فروخته و بزرگترین صندوق‌ها ثروت اندوزی را در جهان تاسیس کرده است.

عربستان همچنین دفتری ویژه برای مدیریت طرح‌ها و پروژه‌ها و نیز تشدید کنترل بودجه دولت تاسیس کرده که وظیفه آن ارائه گزارش‌ها به یک کمیته است که محمد بن سلمان ریاست آن را برعهده دارد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز