تبلیغات

نگرانی سازمان ملل از وقوع یک جنگ تمام عیار در صحرای غربی

تنش‌ها در منطقه صحرا غربی میان نیروهای مراکش و شبه نظامیان جنبش استقلال‌ طلب "پولیساریو" همچنان بالاست؛ امری که نگرانی شدید سازمان ملل را موجب شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفت: وضعیت در منطقه صحرا غربی در داخل نوار حائل همچنان متشنج است. هرگونه ازسرگیری اقدامات خصمانه که پتانسیل تشدید درگیری‌های منطقه‌ای را داشته باشد باعث نگرانی شدید سازمان ملل است.

تنش‌ها پس از آن آغاز شد که مراکش شروع به راهسازی در جنوب منطقه حائل در صحرای غربی کرد.

 دوجاریک گفت: این راهسازی با مقاومت نیروهای جبهه پولیساریو که در مقابل نیروهای مراکش قرار گرفته‌اند، مواجه شد. سازمان ملل با هر دو طرف و کشورهای کلیدی در این مساله مذاکره کرده و از آنها می‌خواهد تا خویشتنداری کنند و گزینه‌هایی را برای یک راه حل قابل قبول درخصوص بحران کنونی اتخاذ کنند.

احمد بخاری، نماینده سازمان ملل در جبهه پولیساریو گفت: من روز چهارشنبه با جرارد ون بوهمن، رئیس شورای امنیت دیدار کردم تا او را از جزئیات وضعیت در صحرا غربی و نقض‌ آتش بس صورت گرفته مطلع سازم.

وی از شورای امنیت خواست تا مسئولیت خود را برای جلوگیری از این وضعیت که "به صورت یکجانبه توسط مراکش به وجود آمده انجام دهد و اجازه ندهد این وضعیت منجر به جنگی شود که پیامدهای غیرقابل پیش بینی خواهد داشت."
 

علی رغم قطعنامه‌های سازمان ملل که هیات خود در این منطقه را موظف به برگزاری رفراندومی در خصوص استقلال و حق تعیین سرنوشت کرده مراکش همچنان تاکید دارد که صحرا غربی یکی از بخش های الحاقی این پادشاهی محسوب می‌شود.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز