تبلیغات

بازنگری ساختار تعاون در اقتصاد کشور

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «ما دچار آسیب‌های جدی در اقتصاد کشور هستیم که باید آن‌ها را برطرف کنیم» گفت:در رویکرد کلان یکی از چالش‌های اصلی که مانع تحقق نرخ‌های رشد هشت درصدی است، وجود سایه سنگین دولت در اقتصاد است.

به گزارش ایسنا محمدرضا پورابراهیمی در یازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان کرمان اظهار کرد: باید در حوزه تعاون در اقتصاد کشور نگاهی متفاوت از گذشته داشته باشیم و ساختار تعاون در اقتصاد ما نیازمند بازنگری جدی است. هدف این است که رشد اقتصادی را به بالاترین حد خود برسانیم و در عین حال این موضوع باید همراه با عدالت اجتماعی باشد و معدل عملکرد در اقتصاد، نرخ رشد اقتصادی است که این نرخ در سال‌های گشته با چالش جدی مواجه شده است.


وی با بیان این‌که «متوسط نرخ رشد اقتصادی در سال‌های گذشته با اغماض دو درصد بوده و میانگین این عدد بعد از انقلاب با احتساب افزایش قمیت نفت در 30 سال گذشته حدود چهار درصد و با احتساب قبل از انقلاب 4.4 درصد بود» اظهار کرد: این عدد نرخ رشد قابل قبولی برای کشور نیست و نمی‌تواند مبنای حرکت باشد و باید با توجه به ظرفیت های کشور و موقعیت ایفای نقش در جغرافیای سیاسی و اقتصادی منطقه، کار را پیش برد.

وی با بیان این‌که «ما دچار آسیب‌های جدی در اقتصاد کشور هستیم که باید آن‌ها را برطرف کنیم»، اظهار کرد: در رویکرد کلان یکی از چالش‌های اصلی که مانع تحقق نرخ‌های رشد هشت درصدی است، وجود سایه سنگین دولت در اقتصاد است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان این‌که «تجربه دنیا نیز همین گونه است و به همین دلیل آن‌ها سراغ کوچک‌سازی دولت‌ها رفته‌اند و ما کاری به حزب نداریم، جنس دولت ها ناکارآمدی در اقتصاد است»، تصریح کرد: یکی از کارهایی که باید انجام می‌شد و به شکل کامل عملی نشد، اجرای اصل 44 در اقتصاد بود و باید سهم تعاون در اینجا افزایش پیدا می‌کرد که این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به این‌که «سهم تعاونی‌ها در تصدی اقتصادی این‌قدر ناچیز است که انگار نیست»، اظهار کرد: در کاهش سهم دولت، نهادهای عمومی غیردولتی در اقتصاد ایران بین دولت و بخش خصوصی هستند که باید حتما ساماندهی شوند؛ زیرا این نهادها چیزی غیر از ناکارآمدی و عدم تحقق نرخ رشد اقتصادی ندارند. یکی از این نهادهای غیردولتی تامین اجتماعی است که یک ریال از پول این سازمان متعلق به دولت نیست و در حالی که باید در کاهش تصدی‌گری سهم ایفا می‌کرد، ایفا نکرده و این ساختار کامل توسط دولت اداره می‌شود. تمام واگذاری‌ها یا بخش عمده‌ای از آن که در اصل 44 صورت گرفت 100 درصد زیر نظر دولت است و اصل 44 شکلی اجرا شد اما محتوایی نه و در حال حاضر وزراء نیز پاسخگو نیستند و دولت اداره می‌کند بدون پاسخگویی.

وی با اشاره به این‌که «ساختار نفت در اقتصاد ایران مسئله دیگر در عدم تحقق نرخ رشد اقتصادی است»، افزود: خوشبختانه یکی از پیامدهای مثبت ناشی از تحریم‌ها این بود که کاهش سهم نفت در بودجه عمومی به کمترین حد برسد و این عدد به کمتر از 30 درصد رسیده که یک مزیت بزرگ در اقتصاد ایران است و جای تقدیر از دولت یازدهم و مجلس نهم دارد.

پورابراهیی تصریح کرد: استمرار این حرکت در خصوص افزایش قیمت نفت و افزایش سهم ما در فروش جهانی که در حال حاضر بیش از 2 میلیون بشکه فروش داریم، جای نگرانی است که دولت بخواهد سهم نفت را در بودجه افزایش بدهد. موضوعات ساختاری اقتصاد کشور، نفت، سهم دولت در اقتصاد و شفافیت اطلاعات در اقتصاد ایران است و اصلاحیه‌ای بر مصوبه مجلس نهم داده‌ایم که بنگاه‌های اقتصادی کشور موظف به افشای صورت‌های مالی هستند.

وی گفت: ضمانت اجرایی این قانون دو هفته قبل تصویب شد و بعد از ابلاغ شورای نگهبان، تمام بنگاه های اقتصادی کشور مکلف به افشای صورت های مالی هستند و در غیر این صورت حساب های بانکی آن‌ها توسط دستگاه مربوطه بسته می‌شود، مجوز ثبت شرکت نمی‌گیرند و شخص مدیر مجرم است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تعاونی‌ها افزود: معتقدیم تحقق نرخ رشد اقتصادی باید توسط همه بنگاه های اقتصادی کمک شود و سئوال این است که نقش تعاونی ها در اقتصاد کشور چقدر است؟

نماینده مردم کرمان و راور با بیان این‌که «وضعیت تعاون در اقتصاد کشور آن چیزی که باید باشد، نیست»، تصریح کرد: برآورد این است که حدود 70 درصد از تعانی ها کمترین نرخ بازده، یا سر به سر یا زیان ده هستند و این نکته مناسبی نیست. باید بخش تعاون را با آسیب‌شناسی که انجام می‌دهیم، تقویت کنیم و ببینیم چگونه می‌توانیم این بخش را به سهمی برسانیم که در سیاست های کلان به آن استناد کرده ایم و در این راستا نیازمند بازنگری جدی در بخش تعاون هستیم.
انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز