تبلیغات

انتقاد فرزند یکی از شهدای حج به عدم اقدام موثر دولت در پیگیری فاجعه منا

محمد جواد اخوان فرزند شهید حجت‌الاسلام محمد صادق اخوان از شهدای فاجعه منا در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به دیدار روز گذشته خانواده شهدای منا با رهبر معظم انقلاب،‌ ضمن تقدیر از مواضع عزتمندانه مقام معظم رهبری گفت:‌ حقیقتاً اگر مواضع عزتمندانه و صریح و نهیب رهبر انقلاب بر سر حکام ظالم سعوی نبود امروز معلوم نبود که جان‌باختگان حادثه منا و خانواده آنان چه وضعی داشتند.

وی افزود:‌ رهبر معظم انقلاب عنایت ویژه‌ای به خانواده این حادثه داشته‌اند و پیام ایشان به مسلمانان جهان نیز ابعاد پنهان ماجرا را معلوم کرد. البته بیانات روز گذشته ایشان نیز نقشه راهی برای مسئولان داخلی و بین‌المللی برای حل مشکلات این حادثه بود که امیدواریم دست‌اندرکاران ذی‌ربط بخصوص دولت و وزارت خارجه با اصلاح عملکرد خود پیگیر ابعاد حقوقی این فاجعه شوند.

اخوان با انتقاد از عملکرد وزارت امور خارجه ایران در بی‌توجهی به پیگیری حقوقی حادثه منا، گفت: متاسفانه دولت یازدهم از روز اول ماجرا تا به امروز در فواصل مختلف کوتاهی‌های زیادی را داشته است.

وی تصریح کرد: ابعاد موضع بسیار ضعیف دولت زمانی مشخص شد که آقای ظریف در یکی از اجلاس‌های کشور منطقه به دنبال وزیر خارجه عربستان بود تا بتواند با وی برای حل این مشکل گفت‌و‌گو کند که این مسئله جز انزوای جمهوری اسلامی و دست برتر بودن حکام سعوی فایده دیگری برای ما درپی نداشت و غم ما را دوبرابر کرد. تلاش‌های دولت زمانی جالب‌تر شد که دولت عربستان به نماینده قانونی دولت یعنی آقای جنتی ویزا برای رفتن به عربستان نداد.

اخوان ادامه داد: در همین اوضاع و احوالات بود که موضع عزتمندانه رهبر انقلاب ورق را برگرداند و حکام سعوی را مجبور به کوتاه آمدن در برابر ایران کرد.

وی با بیان این مطلب که ما بارها از وزارت خارجه خواستار پیگیری حقوقی فاجعه منا بوده و هستیم، اظهار داشت:‌ تا این لحظه اقدام مجدانه‌ای را از سوی دولت شاهد نبوده‌ایم و حقیقتا کار مشخصی انجام ندادند. در جلساتی که با معاونان آقای ظریف در این باره داشتیم آنها مدعی بودند که بدلیل قطع رابطه با عربستان و عدم عضویت این کشور در مجامع بین‌المللی عملا امکان پیگیری این مسئله وجود ندارد و ما این استدلال را قبول نداشته و نداریم، چطور می‌شود که ایران با وجود قطع رابطه با آمریکا هنوز هم پیگیر حادثه سرنگونی هواپیکای مسافربری توسط شیطان بزرگ است اما در این مقطع توانایی پیگیری چنین حادثه غمناکی را نداریم.؟

فرزند شهید اخوان از شهدای منا اظهار داشت: دوست ندارم این مسئله را بیان کنم اما مسولان وزارت خارجه شانه از مسئولیت خالی می‌کند و این درد ما را بیشتر می‌کند و متاسفانه تا این لحظه اقدام موثری را بری پیگیری این مسئله نکرده‌اند.

اخوان با اشاره به صحبت‌های روز گذشته رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت، گفت: ایشان اعلام کردند که اگر حادثه سفارت رخ نمی‌داد ما با فشارهای سیاسی لازم دولت عربستان را وادرا به اجرای درخواست‌هایمان می‌کردیم. کدام فشار؟ ایشان تنها یک روز از سفر خود به نیویورک را با وجود حادثه منا کم کردند. همان موقع  چه فشاری آوردند؟ جز این بود که وقتی وراد فرودگاه مهرآباد شدند اعلام کردند که اگر ماموری در این حادثه کوتاهی کرده باید مجازات شود؟ یعنی شان یک حادثه ملی را در سطح یک مامور پایین آوردند؟

وی در پایان تاکید کرد: ما خانواده شهدای منا اعلام می‌کنیم که اگر دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنان به کوتاهی‌های خود در این زمینه ادامه دهد ما قطعاً اسناد این کوتاهی را منتشر خواهیم کرد. اعلام آمادگی هم می‌کنیم با مسئولان وزارت خارجه در این زمینه در رسانه ملی نیز مناظره کنیم.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز