تبلیغات

11 هزار و 500 معلم در ترکیه از خدمت تعلیق شدند

وزارت آموزش ملی ترکیه روز پنجشنبه در آستانه شروع سال تحصیلی جدید در این کشور 11 هزار و 500 تن از معلمان را به اتهام ارتباط و همدستی با پ.ک.ک تعلیق خدمت کرد.

به گزارش ایرنا رسانه های ترکیه، انتظار می رود با ادامه تحقیقاتی که با هماهنگی استانداری های مناطق کردنشین دنبال می شود، شمار معلمان تعلیق خدمت شده به 14 هزار نفر برسد.

این در حالی است که به دنبال کودتای نافرجام 25 تیرماه گذشته در حدود 30 هزار نفر به اتهام ارتباط با گروه گولن تعلیق خدمت شده که شمار قابل توجهی از این افراد اخراج شده اند.

بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه در سفر خود به دیاربکر اعلام کرده بود، همانگونه که عوامل گروه تروریستی گولن از تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی ترکیه پاکسازی شدند، عوامل پ.ک.ک نیز پاکسازی خواهند شد.

دولت آنکارا، فتح الله گولن و دارو دسته او را به نفوذ در دستگاههای دولتی، تشکیل دولت موازی و نیز تشکیل سازمان تروریستی برای کودتا متهم می کند. 

بینالی یلدریم با بیان اینکه پیشتر در خصوص احتمال جابجایی حدود 14 هزار نفر از آموزگاران فعال در مناطق کردنشین به مناطق دیگر خبر داده است، گفت: بعداز تعطیلات 9 روزه عید قربان مدارس باز می شود؛ با وزیر آموزش ملی گفت و گو کردم و در مورد آن دسته از آموزگاران منطقه که شک و شبهه ای در خصوص ارتباط آنها با پ ک ک وجود دارد، تعلیق خدمت شوند. 

او با بیان اینکه مردم منطقه و 79 میلیون جمعیت ترکیه در پشت دولت برای مبارزه با تروریسم ایستاده اند، گفت: در پاکسازی معلمان مرتبط با پ.ک.ک حساسیت لازم را خواهیم داشت؛ بررسی خواهد شد که چه تعداد از معلمان منطقه، ارتباط مستقیم یا به نوعی در ارتباط با پ.ک.ک بودند اما این معلمان در سال تحصیلی جدید اجازه نخواهند داشت، وارد کلاس ها شوند تا تحقیقات پایان یابد. 

بیشترین پاکسازی در پسا کودتای نافرجام، با نزدیک به 30 هزار نفر در وزارت آموزش ملی ترکیه صورت گرفته است. 

مجموع افراد تعلیق خدمت شده در ادارات دولتی نزدیک به 80 هزار نفر است که حدود 50 هزار نفر از آنها به کلی اخراج شده اند و سرنوشت حدود 30 هزار نفر دیگر هنوز روشن نیست.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز