تبلیغات

پروانه عادی شکار پرندگان آبزی در لرستان صادر نمی‌شود

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: در سال جاری پروانه عادی شکار پرندگان آبزی در استان نخواهد شد.

نبی‎الله قائدرحمتی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه اکثر محل‎های تجمع این گونه پرندگان(آبزی) در مناطق تحت مدیریت و شکار و صید ممنوع و زیستگاه‎های حساس استان واقع شده، شکار و صید آنها در استان ممنوع است.

وی اضافه کرد: در همین راستا تمهیدات لازم در زیستگاه‎های مذکور جهت حمایت و حفاظت و جلوگیری از هر گونه تهدید احتمالی به کار گرفته شده است و با متخلفین طبق قانون به شدت برخورد می‎شود.

قائدرحمتی در خصوص صدور پروانه شکار پرندگان خشکی‎زی در استان، بیان کرد: در لرستان صرفا پروانه شکار کبک، تیهو و بلدرچین به علاوه پروانه شکار کبوتر چاهی، کبوتر کوهپایه و کبوتر جنگلی به صورت جداگانه و با رعایت کلیه محدودیت‎های زمانی و مکانی و... تا 15 دی‌ماه در مناطق آزاد استان صادر می‎شود.

معاون فنی اداره کل محیط زیست لرستان تصریح کرد: شکار در مناطق چهارگانه(اثر طبیعی­ملی غار ماهی کور، پناهگاه‎های ­حیات وحش ازنا، سمندر لرستانی 1 و مناطق حفاظت شده  اشترانکوه و سفیدکوه خرم آباد)، مناطق شکار ممنوع(قالیکوه الیگودرز، هشتاد پهلو، گرین الشتر، چهارشاخ نور آباد، تالاب‎های پلدختر) و زیستگاه‎های حساس استان(تنوردر دورود، بیشه دالان بروجرد و زیستگاه‎های سمندر لرستانی2"شادابکوه") ممنوع بوده و دریافت کنندگان پروانه، صرفا مجاز به شکار در مناطق آزاد طبق ضوابط مربوطه هستند.

وی افزود: هر شکارچی فقط مجاز به دریافت پروانه در یکی از استان‎ها است و دارنده یک نوع پروانه خاص شکار از یک استان نمی‎تواند همان پروانه را از  استان دیگری دریافت کند.

قائدرحمتی در مورد اینکه حداقل ۵۰ درصد از پروانه‎های صادره به شکارچیان بومی اختصاص دارد، گفت: جوامع محلی محروم که وابستگی معیشتی به شکار دارند؛ در اولویت دریافت پروانه شکار قرار دارند.

معاون محیط زیست لرستان یادآور شد: حیات وحش استان در سال‌های اخیر به دلایل گوناگون از جمله خشکسالی‎های مداوم و پی در پی بسیار آسیب‎پذیر بوده و از این لحاظ بسیار شکننده است، لذا انتظار داریم که شکارچیان مجاز کلیه ضوابط اعلامی را رعایت و در صورت مشاهده متخلفین با مامورین محیط زیست نهایت همکاری را داشته باشند و هر گونه تخلف محیط زیستی را از طریق سامانه رایگان 1540 اطلاع دهند.

وی در ادامه گفت: جریمه‎های و ضرر و زیان ناشی از شکار و صید حیات وحش از جمله پرندگان چندین برابر شده است و در صورتی‎که فردی به صورت غیر مجاز پرنده‎ای را شکار و یا زنده گیری کند و تخلف وی ثابت شود، ضمن معرفی به مراجع قضایی تا چندین میلیون ریال جریمه  می‎شود.


انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز