تبلیغات

نیاز به احداث مرکز تحقیقاتی در کلینیک هپاتیت استان/ بیش از 4 درصد دانشجویان مشروبات الکلی مصرف می کنند

ساعت: 09:30 منتشر شده در مورخ: 1395/08/16 شناسه خبر: 942515

معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: جوانترین استان کشور بیشترین بروز شیوع هپاتیت در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید مهدی طباطبایی در گفت و گو با عصرهامون با بیان اینکه هپاتیت جزء بیماری هایی است که مرگ و میر زیادی داشته است، افزود: در دنیا فقط پنج درصد از افرادی که مبتلا به هپاتیت هستند از بیماری خود اطلاع دارند.

وی با بیان اینکه بیشترین بروز بیماری های هموفیلی، تالاسمی و هپاتیت در سیستان و بلوچستان است، اظهار داشت: مشکل بزرگ ما مجمع الجزایری و پراکنده عمل کردن می باشد، از این رو اگر بخواهیم به هدف ایده آلی در کاهش بروز بیماری هپاتیت برسیم، باید با هم کار کنیم و الگوی کوچک کاری که در شبکه هپاتیت کشور می شود را در استان انجام دهیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از سه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، ایرانشهر، زابل به عنوان سرمایه و پتانسیل مطلوب در استان یاد کرد و خاطر نشان کرد: بهترین نمونه انتقال خون کشور در سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وی برنامه طرح تحول سلامت را فرصتی طلایی در استان عنوان و تصریح کرد: علی رغم مشکلات موجود، این طرح کمک شایانی را به شهروندان ارائه داده است.

طباطبایی با بیان اینکه باید بحث واکسیناسیون جدی گرفته شود، ادامه داد: تامین واکسن جزء چالش ها به شمار می آید، از این رو باید سند جامع هپاتیت کشور تهیه و تدوین شود و پوشش همگانی واکسیناسیون آن را در دستور کار قرار داد.

وی باتاکید بر این مطلب که آموزش عمومی رسالت همگان است، گفت: این مهم باید به صورت مداوم باشد زیرا مخاطبان آن طیف وسیعی هستند که براساس آن باید خوراک آموزش به آنها منتقل شود.

وی تاکید کرد: برای کنترل این بیماری در استان باید بانک نظام جامع اطلاعات با مدیریت و محوریت سازمان انتقال خون یا مرکز دیگری کامل شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه با بیان اینکه بیش از 4درصد دانشجویان الکل مصرف می کنند، گفت: باید برای کاهش این گونه آسیب ها، برنامه خاصی در نظر گرفته شود و به ارتقای کیفیت خدمات در مراکز کاهش آسیب ها پرداخت.

وی با بیان اینکه تا زمانی که اطلاعات در اختیار نباشد، نمی توان خدمات مطلوبی را ارائه داد، افزود: باید جایگاه کلینیک هپاتیت در بیمارستان بوعلی مرکز تحقیقاتی برای آن وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: آزمایشگاه مرکز بیماری هپاتیت نیاز به تقویت زیرساخت های آزمایشگاهی و کنترل کیفیت دارد.

انتهای پیام/م

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز