تبلیغات

لزوم گسترش تعاملات علمي بين دانشگاه‌هاي داخلي

روزنامه آفرینش:

با اينكه فرهنگ كار تيمي و گروهي يكي از مهمترين مولفه‌هاي پيشرفت جوامع محسوب مي‌شود، در كشور ما هرگز آن گونه كه بايد و شايد، جدي گرفته نشده است و به همين دليل ما اصولا در زمينه كار جمعي، ضعيف هستيم. يكي از مصاديق اين مسأله كه در سازمانها و نهادهاي ما نمود مي‌يابد، جزيره‌اي عمل كردن دستگاهها و نبود مشاركت در موضوعات مختلف است كه بعضا باعث موازي‌كاري‌هايي مي‌شود. از جمله اين موارد، نبود ارتباط مناسب بين دانشگاههاي مختلف كشور در زمينه‌هاي علمي، پژوهشي و مهارتي است كه موجب مي‌شود رشد علمي و نقشي كه دانشگاهها مي‌توانند در پيشرفت كشور ايفا كنند، تحت‌الشعاع قرار گيرد.

اگر ارتباط و تعامل قوي و پويا بين مجموعه‎دانشگاههاي متعدد وابسته به وزارت علوم، آموزش و پرورش، بهداشت، پيام نور، علمي کاربردي، غيردولتي و غيرانتفاعي، آزاد و... فراهم مي‌شد، منجر به ايجاد يك جنبش علمي موثر در كشور مي‌شد كه مي‌توانست سطح علمي كشور و نوع نقش‌آفريني دانشگاهها در فضاي جامعه را بسيار متحول كند.

چيزي كه اكنون، حلقه مفقوده فضاي آموزش عالي ما به شمار مي‌رود و درواقع، اغلب دانشگاهها و همين طور پژوهشگاهها، با عملكردي بسته و جزيره‌اي، به طور مستقل به دنبال حركت علمي هستند. چيزي كه موجب ضعف تعاملات علمي بين كنشگران اصلي ميدان علمي كشور مي‌شود.

در حال حاضر، يكي از نمودهاي ارتباط دانشگاههاي مختلف با يكديگر، برگزاري همايشهاي مختلف است كه اساتيد، دانشجويان و پژوهشگران دانشگاهها و پژوهشگاههاي مختلف امكان شركت در آن را مي‌يابند و مي‌توانند در جريان اين همايش‌هاي يك يا چندروزه، از نزديك با نقطه‌نظرات و ديدگاههاي علمي هم آشنا شوند.

حال آن كه، اين، تنها يكي از مجراهاي ارتباطي دانشگاهها تلقي مي‌شود و در كشور ما، تعامل واقعي بين اساتيد، دانشجويان و دانشكده‌ها و پژوهشكده‌ها در رشته‌هاي مختلف، ضعيف و بسيار كمرنگ است، اين مسأله به گونه‌اي است كه در برخي موارد، اگر در كسوت دانشجوي يك دانشگاه، قصد استفاده از امكانات دانشگاهي ديگر را داشته باشيد، حتي در بدو ورود، ممكن است از ورود شما به دانشگاه مزبور جلوگيري شود.

اگر چه اخيرا شاهد امضاي قراردادها و تفاهم‌نامه‌هاي بين‌دانشگاهي در زمينه‌هاي مختلف هستيم، اما در فضاي آموزش عالي كشور، پتانسيلي براي ارتباط بين مراكز علمي نهفته است كه فعلا، آن قدرها هم جدي گرفته نمي‌شود. با توجه به اينكه در سالهاي اخير و درراستاي بين‌المللي‌سازي دانشگاهها، قدمهايي براي امضاي تفاهم همكاري بين دانشگاههاي داخلي با دانشگاههاي خارج از كشور برداشته شده، اما خوب است درجهت تعامل بين‌ دانشگاههاي داخلي و رفع موانع اين همكاري‌ها هم، برنامه‌ريزي‌هايي صورت بگيرد تا فضاي علمي كشور، از عملكرد جزيره‌اي و بسته، به سمت و سوي تعامل پويا و توسعه مشاركت علمي بين دانشگاههاي مختلف حركت كند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز