تبلیغات

دادگاه‌‌هاي عمومي كيفري

دادگاه‌‌هاي عمومي كيفري با حضور رئيس شعبه و در غياب او با دادرس علي‌البدل اداره مي‌شود. پس از صدور كيفرخواست در دادسرا، موضوع در دادگاه عمومي كيفري رسيدگي و در صورت مشخص شدن جرم، حكم مجازات مجرم صادر و در صورت بي‌گناهي، حكم برائت صادر مي‌شود. تعدادي از شعب دادگاه‌‌هاي عمومي كيفري و به تبع آن دادسراي مربوطه جهت تحقيقات و رسيدگي به جرائم خاصي اختصاص پيدا كرده‌اند. اين جرائم خاص عبارتند از: جرائم اطفال، سرقت و آدم‌ربايي، صدور چك پرداخت نشدني، جرائم صنفي از جمله خوراكي، بهداشتي، دارويي و غيره. جرائم مربوط به مفاسد اجتماعي،‌جعل و كلاهبرداري و جرائم كاركنان دولت.

مهم‌ترين مرجع تخصصي كيفري كه به جرائم خاص رسيدگي مي‌كند،‌دادگاه عمومي كيفري رسيدگي‌كننده به جرائم اطفال است. منظور از طفل كسي است كه به حد بلوغ شرعي نرسيده باشد. (15 سال در پسر و 9 سال در دختر). اما علاوه بر رسيدگي به جرائم اين افراد، به تمامي جرائم اشخاص، بالغ كمتر از 18 سال تمام نيز در اين دادگاه رسيدگي مي‌شود. رسيدگي در دادگاه اطفال با حضور ولي يا سرپرست قانوني طفل انجام مي‌شود و در صورت خودداري ولي يا سرپرست قانوني از حضور، دادگاه اطفال براي طفل وكيل تسخيري تعيين مي‌‌كند. آراي دادگاه رسيدگي‌كننده به جرائم اطفال قابل تجديدنظرات و در صورت قطعي شدن حكم طفل براي مدت معين براي نگهداري به كانون اصلاح و تربيت تحويل داده مي‌شود. 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز