تبلیغات

دولت ترامپ خواستار همکاری با اردوغان در مسئله سوریه شد

ساعت: 15:33 منتشر شده در مورخ: 1395/10/23 شناسه خبر: 1004772

نامزد وزارت امور خارجه آمریکا گفت باید در مورد مساله سوریه دوباره با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همکاری کنیم، زیرا این کشور متحد قدیمی ما در ناتو است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از  ائل ، «رکس تیلرسون» نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای مقام وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالات سناتور‌ها در کمیته امور خارجه سنای این کشور گفت: «باید در مورد مساله سوریه دوباره با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همکاری کنیم، زیرا این کشور متحد قدیمی ما در ناتو است.»

ادامه سخنان نامزد وزارت امور خارجه آمریکا به شرح زیر است:

«گام اولی که باید برداشته شود، برقراری همکاری با متحدان و دوستان قدیمی در منطقه است. باید بازگشت خود را به آنها نشان داده و ثابت کنیم که نقشه‌ای داریم. اکنون نمی توانیم در نقطه‌ای که هستیم کاری انجام دهیم.»

«برای اینکه آمریکا دوباره در منطقه حرفی برای گفتن داشته باشد، باید با متحدان و دوستان خود همکاری کنیم. ترکیه نگران عدم حضور آمریکا شد و به سوی روسیه گرایش پیدا کرد. روسیه متحد ماندگاری نیست. باید ثابت کنیم که روسیه متحد ماندگاری نیست. بلکه آمریکا متحد ترکیه است.»

«سیاست‌های ترکیه، روسیه و ایران نقش مهمی در سوریه دارند. باید در مورد مساله سوریه دوباره با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همکاری کنیم، زیرا این کشور متحد قدیمی ما در ناتو است.»

« گام اولی که باید برداشته شود، برقراری همکاری با متحدان و دوستان قدیمی در منطقه است و گام دوم در منطقه مبارزه با داعش در سوریه است. کنار رفتن اسد الزامی است و باید برای دوره پسا اسد تصمیم بگیریم.»

گفتنی است رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه در طی مبارزات انتخاباتی آمریکا در چندین نوبت از زبان رسانه‌های حامی خود دونالد ترامپ نامزد وقت جمهوریخواهان و رییس‌جمهور منتخب فعلی آمریکا را به دلیل اظهارات ضد مسلمانان به شدت محکوم کرد. اما پس از راه‌یابی ترامپ به کاخ سفید، در چرخشی کامل که البته با توجه به سبقه و تاریخچه رفتار متلون وی امری طبیعی می‌نماید، به طور تلویحی با کمک همان رسانه‌های حامی خود عطش‌اش را برای همکاری با دولت جدید آمریکا نشان داده و چراغ سبز شروع رابطه را زده است.

وی در مورد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا گفته است: «ترکیه می‌خواهد همکاری‌اش با آمریکا در برابر داعش، سازمان فتح الله گولن و دیگر گروه‌های جدایی طلب با عزمی راسخ و بدون هیچ تردیدی ادامه یابد و آنها را در کنار خود احساس کند. پس از مراسم تحلیف ترامپ در ۲۰ ژانویه به دیالوگ موجود میان دو کشور سرعت خواهیم بخشید. بر این باوریم که با ترامپ می‌توانیم در زمانی کوتاه به خصوص در مسائل منطقه‌ای به توافق برسیم.»

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز