تبلیغات

سفر یک روزه معاون رئیس جمهور به استان کرمانشاه/ 2 سد و یک کارخانه تولید نان افتتاح شد/ بازدید از سد داریان و راه آهن غرب + تصاویر

 

افتتاح سد «تنگ حمام» در شهرستان سرپلذهاب و «دایک» در گیلانغرب از جمله برنامه های سفر جهانگیری است که صبح امروز انجام خواهد شد.

 

همچنین بازدید از روند اجرای طرح گرمسیری در کرمانشاه و سد داریان در شهرستان پاوه از دیگر برنامه های سفر معاون اول رئیس جمهور به کرمانشاه است.

 

جهانگیری در پایان سفر خود نیز در نشست با مدیران استان کرمانشاه حضور یافته و مسائل اقتصادی استان در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

10:14/ دایک چشمه سراب گیلانغرب افتتاح شد

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از مطلع الفجر، در آیین افتتاح رسمی دایک گیلانغرب  و نظر به اهمیت توسعه و  روند تکمیل شبکه هایی پایین دست دایک، جهانگیری بر سرعت بخشیدن به احداث شبکه های بین مزارع تاکید کرد.

 

دایک گیلانغرب که در مجاورت این شهر واقع است در سطح 55 هکتار مساحت دریاچه ساخته شده است و قابلیت تنظیم 34 میلیون متر مکعب آب را در سال دارد.

 

اگرچه روند کار اجرایی و عملیات احداث سد در سال 84 شروع شده و  بعد از چالش هایی که در مسیر آن بود امروز افتتاح رسمی شد ولی در کل هزینه احداث آن 300 میلیارد ریال بوده است.

 

  طول تاج سد یک هزار و 500 متر و ارتفاع آن از بستر 15 متر است و شبکه های اصلی سد بطول 36 کیلومتر و شبکه های 2 و 3 نیز بطول 95 کیلومتر تکمیل شده است. از امروز بهره برداری از آن به منظور آب اندازی به شبکه های انتقال آب ناحیه چهار در مزارع کشاورزی افتتاح شد.

 

بر اساس اعلام برنامه های  پیش بینی شده  افتتاح 2 سد مخزنی تنگ حمام (شهدای گمنام) در قصرشیرین و دایک در گیلانغرب از مهمترین برنامه های کاری سفر یک روزه معاون اول رئیس جمهور به استان کرمانشاه است.

 

 

10:28/ افتتاح سد تنگ حمام

 

جهانگیری پس از آن به شهرستان سرپلذهاب سراب رفت و سد مخزنی «تنگ حمام» در این شهرستان را افتتاح کرد.

 

 

این سد در ۱۷ کیلومتری قصرشیرین و حد فاصل دو شهرستان سرپلذهاب و قصرشیرین واقع شده است.

 

سد مخزنی تنگ حمام با حجم آب تنظیمی سالانه ۴۳ میلیون متر مکعب از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی قائم مرکزی و ارتفاع از پی ۶۰ متر ساخته شده است.

 

 

ساخت سد مخزنی «تنگ حمام» با هدف تامین آب کشاورزی ۳۲۰۰ هکتار و تامین آب صنعت به میزان ۲ میلیون مترمکعب و ایجاد اشتغال مولد و بهبود وضعیت اقتصادی مردم منطقه، در سال ۸۶ شروع شده است.

 

هزینه ساخت این سد ۱۸۹ میلیارد ریال و مبلغ پیمان ۱۴۳/۷ میلیارد ریال بوده است.

 

 

تحت پوشش قرار دادن ۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت قصرشیرین، ایجاد شبکه آبیاری و زهکشی دشت قصرشیرین، انتقال آب از سد به شبکه، جلوگیری از خروج آب از کشور، افزایش درآمد ملی، کاهش وابستگی به واردات محصولات کشاورزی و اشتغالزایی در مناطق محروم از جمله اهداف احداث این پروژه است.

 

11:06/ بهره برداری از ۱۰ طرح سدسازی در مناطق مرزی کشور طی سال ۹۵

 

حمید چیت چیان پیش از ظهر امروز دوشنبه در حاشیه افتتاح سد «تنگ حمام» شهرستان سرپلذهاب در استان کرمانشاه، با ابراز خرسندی از حضور در مناطق شهید پرور قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب، گفت: خوشحالیم در سرزمینی که به دست فرزندان رزمنده آن حفظ شده و رونق اشتغال، آرامش و امنیت را برای مردم این منطقه به ارمغان آورده حضور یافته ایم.

 

وی در ادامه با اشاره به اجرای ۲ طرح سد «دایک» و «تنگ حمامب در استان کرمانشاه، افزود: سد دایک ۳۴ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد و ۳۶۰۰ هکتار از اراضی منطقه را سیراب خواهد کرد، همچنین توسعه گردشگری را برای مردم این منطقه فراهم می کند و کار بسیار ارزشمندی است.

 

 

چیت چیان ادامه داد: سد تنگ حمام نیز ۶۷ میلیون متر مکعب ظرفیت داشته و آب ۳۲۰۰ هکتار زمین های منطقه را تامین می کند ک شبکه آن احداث شده و ۷۳ درصد پیشرفت دارد که ارمغانی برای مردم منطقه محسوب می شود.

 

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود از تخصیص قریب به ۱۷۰۰ میلیارد تومان با مجوز رهبری برای اجرای طرح های توسعه ای در منطقه غرب کشور از محل صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: از این مقدار ۳۰۰ میلیارد تومان برای طرح های استان، ۴۰۰ میلیارد تومان برای احداث تونل نوسود و یک هزار میلیارد برای طرح های شبکه عظیم گرمسیری در نظر گرفته شده است.

 

چیت چیان گفت: امیدواریم با افتتاح این طرح ها شاهد ایجاد تحول در منطقه و همچنین ایجاد صنایع تکمیلی و توسعه شبکه راه ها به دنبال آن باشیم.

 

وی اظهار داشت: طرح گرمسیری اولین نقطه کریستال در این منطقه است که به دنبال آن توسعه همه جانبه منطقه و بهبود شرایط اقتصادی را شاهد خواهیم بود.

 

وزیر نیرو  خاطر نشان کرد: اگر کارها بر اساس زمان بندی صورت گرفته پیش برود طی امسال ۱۴ طرح سدسازی در کشور به بهره برداری خواهد رسید که ۱۰ مورد آن در مناطق مرزی بوده و آب ۵۵ هزار هکتار از اراضی را تامین می کنند.

 

چیت چیان در پایان ابراز امیدواری کرد همراه با وزارت نیرو، جهاد کشاورزی نیز نسبت به  امر شبکه سازی کند و در سال اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو منشا اثر باشد.

 

12:12/ مدیریت منابع آبی یکی از مهمترین مسئولیت های دولت و وزارت نیرو است

 

اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز دوشنبه در مراسم افتتاح سد «تنگ حمام» شهرستان سرپلذهاب استان کرمانشاه، اظهار داشت: وظیفه مسئولان کشور این است که با قبول مسئولیتشان گرهی را از کار مردم باز کرده و و کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران را به اثبات برسانند.

 

معاون اول رئیس جمهور افزود: کارآمدی از نظر مردم این است که مسئولین عملکرد موفقی در حل مشکلات داشته باشند.

 

 

جهانگیری در ادامه گفت: سال ۹۵ برای دولت دوره خاصی است که باید فعالیت های مضاعفی در جمهوری اسلامی ایران متناسب با شعار سال اتفاق بییفتد.

 

وی با اشاره به نیاز آبی کشور مسئله آب را از مسائل مهم کشور دانست و تصریح کرد: نیازمند انجام کارهای جدید در این زمینه هستیم و با توجه اینکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد مسئله آب مهمترین تنگنا و محدودیت توسعه ایران محسوب می شود.

 

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: میزان برداشت آب های زیرزمینی بیش از ظرفیت آبی کشور است و باید محدویت هایی برای آن اعمال شود.

 

باید بیشترین بهره را از منابع آبی ببریم

 

جهانگیری ادامه داد: هم اکنون بسیاری از دشت ها دچار خشکسالی شده و در حوزه کشاورزی هم بخشی از اراضی خشک شده اند و بسیاری از استان های کشور دچار دچار تنش آبی شدند که برای تامین آب مورد نیاز آنها محدودیت هایی پیش رو است که این محدودیت ها باید با مدیریت صحیح بهره بردای از آب برطرف شود.

 

وی با بیان اینکه با توجه به خشکسالی های رخ داده نیاز آبی کشور به سدها بیش از گذشته است، گفت: امیدواریم با مدیریت صحیح منابع آبی بتوانیم بیشترین بهره را از این منابع ببریم و مدیریت منابع آبی کشور یکی از مهمترین مسئولیت های دولت و وزارت نیرو بوده و مصرف صحیح منابع آبی در مقطع فعلی مهمترین موضوع جمهوری اسلامی است.

 

جهانگیری تاکید کرد: ما باید بهترین بهره برداری را از منابع آبی داشته باشیم و از هر مترمکعب آب بیشترین استفاده صورت بگیرد.

 

تامین امنیت غذایی مردم از اولویت های فعالیت دولت است

 

معاون اول رئیس جمهور یکی از مهمترین دغدغه های مردم را که در اولویت فعالیت های دولت قرار دارد تامین امنیت غذایی ملت ایران عنوان کرد که جهانگیری به مردم اطمینان داد از این نظر مشکلی در کشور وجود ندارد.

 

وی افزود: حتما لازم نیست منابع غذایی در داخل کشور تولید شود و در ای راستا آیین نامه ای را برای کشت «فراسرزمینی» تصویب کرده ایم که کارشناسان ما در کشورهای همسایه زمین بگیرند و کشت کنند و محصولات آن برای مصرف کشور وارد شود که این موضوع با هدف تامین امنیت غذایی مردم اتفاق افتاده و بسیار مهم است.

 

جهانگیری ادامه داد: البته این موضوع اهمتیم مصرف صحیح آب را کاهش نداده بلکه مصرف آب باید در بخش های مختلف اعم از کشاورزی، با استفاده از روش هایی چون آبیاری مدرن، کشت گلخانه ای و ... به صورت صحیح صورت گرفته که صرفه جویی قابل توجهی اتفاق بیفتد.

 

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: مدیریت آب در بخش کشاورزی بسیار مهم بوده و در صنعت هم دارای اهمیت است و زمانی این ارزش را درک می کنیم که بدانیم استان کرمان برای صنایعش از حاشیه خلیج فارس آب آورده و باقیمت هر متر مکعب ۱۰ هزار تومان آن را شیرین می کند تا به مصرف صنایع برساند.

 

آبرسانی به ۷ هزار روستای کشور در سال گذشته

 

جهانگیری ادامه داد: البته این به معنای آن نیست که وزارت نیرو کارش را انجام نمی دهد بلکه در سال های اخیر حتی به روستاهایی که دچار تنش آبی بودند آبرسانی شده و سال گذشته ۷ هزار روستا با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان آبرسانی شده اند و امسال هم اگر نیاز باشد اعتبارت بیش از این خواهد شد.

 

وی گفت: از دیگر اقدامات وزارت نیرو سدسازی است که علاوه بر ذخیره منابع آبی در بارندگی و سیل اخیر سد دز توانست نقطه اطمینان بخشی باشد که هزینه های سیل را به حداقل برساند.

 

 

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: البته این نیز به معنای آن نیست که همه سدها بی نقص بودند و برخی از آنها در جاهایی که نباید احداث شده اند و برخی نیاز به اصلاح دارند که توسط کارشناسان وزارت نیرو در حال بازنگری است.

 

جهانگیری اشاره ای نیز به در دست بهره برداری بودن ۱۴ طرح سدسازی در کشور و تامین آب ۵۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی داشت و گفت: یکی از مناطقی که باید به جد برای تامین آب آن برنامه ریزی کنیم غرب کشور است که طرح گرمسیری در آن در حال اجرا است و سدهایی طی امسال و سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

 

کشاورزی محور توسعه استان های غربی خواهد بود

 

وی ابراز امیدواری کرد با احداث طرح های فوق و بهره برداری از آنها استان های غربی چون کرمانشاه و ایلام از عدم توسعه خارج شوند و با افتتاح آنها کشاورزی محور توسعه این استان ها خواهد بود که در ذیل آن نیز با ایجاد صنایع تکمیلی و ... منطقه به توسعه چند جانبه یا همه جانبه برسد.

 

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: علاوه بر ۸ میلیاد دلار بودجه سالانه از رهبری هم دستور گرفتیم که از محل صندوق توسعه ملی در استان های غربی هزینه کنیم.

 

جهانگیری گفت: سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان بودجه وزارت نیرو به این طرح ها اختصاص پیدا کرده و امسال هم بین ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای وزارت نیرو و جهاد کشاورزی است که اگر بتوانند جذب کنند کارگاه های اجرایی بزرگ در سه استان ایلام کرمانشاه و کردستان در سال ۹۵ خواهیم داشت.

 

وی ابراز امیدواری کرد منطقه گیلانغرب که شهدای بسیاری را تقدیم کشور کرده روز به روز توسعه یابد.

 

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید از شهدا برای پشرفت کشور کمک بگیریم و دست به دامن آنها شویم و نباید در دعواهای سیاسی کشورمان آنها را خرج کنیم.

 

12:58/ بازدید معاون اول رئیس جمهور از سد «داریان» در شهرستان پاوه

 

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در ادامه سفر خود به استان کرمانشاه و افتتاح ۲ سد در شهرستان های سرپلذهاب و گیلانغرب از سد «داریان» در شهرستان پاوه نیز بازدید کرد.

 

جهانگیری در این بازدید خود در جریان نحوه ساخت و آبگیری سد داریان قرار گرفت.

سد داریان با ظرفیت ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار متر مکعب از نوع سنگ ریزه ای با هسته رسی است که از کف رودخانه ۱۵۹ متر ارتفاع دارد.

 

همچنین میزان آب تنظیم شده سد در سال یک هزار و ۳۷۸ میلیون متر مکعب و وروردی متوسط سالیانه آب به آن یک هزار و ۶۶۰ میلیون متر مکعب است.

 

توسعه کشاورزی منطقه، بهره برداری حداکثری از منابع آب رودخانه سیروان، پرورش ماهی، جذب گردشگر، اشتغالزایی و ... از جمله اهداف احداث این پروژه است.

 

16:01/ کارخانه تمام اتوماتیک تولید نان صنعتی در کرمانشاه افتتاح شد

 

با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و نعمت زاده وزیر صنعت و معدن مدرن ترین واحد تولید نان صنعتی تمام اتوماتیک کشور با نام «واحد شرکت سرمایه گذاری توسعه عمران و صنایع زاگرس» در شهرک صنعتی فرامان کرمانشاه افتتاح شد.

نان های حجیم، نیمه حجیم و تخت، خمیرهای منجمد، کیک و شیرینی مغردار با برند «دمیش نان» در این کارخانه تولید می شود.

 

ظرفیت تولید این کارخانه سالانه ۱۶ هزار تن است.

 

کل مبلغ سرمایه گذاری برای این واحد تولیدی ۶۰۰ میلیارد ریال بوده که ۵۵۰ میلیارد ریال آن ثابت و ۵۰ میلیارد در گردش است.

 

ارزش ماشین آلات خارجی کارخانه ۸.۸۹۸ میلیون یورو و تسهیلات دریافتی آن از بانک تجارت و تسهیلات ارضی ۵.۵ میلیون یورو از محل صندوق ارضی بوده است.

 

این کارخانه که زمینه اشتغال ۸۰ نفر را فراهم کرده در زمینی به مساحت ۲۲ هزار و ۸۳۴ متر مربع زیربنا احداث شده است.

 

17:03/ بررسی آخرین وضعیت راه آهن غرب کشور

 

نورالدین گندمی بعد از ظهر امروز دوشنبه در حاشیه بازدید جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از پروژه راه آهن غرب، اظهار داشت: این پروژه از اراک تا کرمانشاه به طول ۲۶۷ کیلومتر در حال احداث است.

 

وی با بیان اینکه قطعه اراک - ملایر به طول ۸۹ کیلومتر در دست بهره برداری است، افزود: از سال ۹۰ عملیات اجرایی قطعه ملایر به کرمانشاه آغاز شده که ۱۷۷ کیلومتر طول دارد.

 

مدیر پروژه راه آهن غرب خاطر نشان کرد: در قطعه ملایر به فیروزان ۷۰ کیلومتر و ملایر تا کرمانشاه ۱۰۵ کیلومتر زیرسازی انجام شده است.

 

گندمی پیشرفت فیزیکی ساختمان ایستگاه ها را ۴۲ درصد عنوان کرد و افزود: زیرسازی پروژه مجموعا ۹۸ درصد و عملیات روسازی ۳۷ درصد پشرفت دارد که علت تاخیر در عملیات روسازی نیاز به ۷۰ میلیون دلار اعتبار برای خرید مصالح خارجی است.

 

وی ادامه داد: چنانچه برای روسازی، سیگنالینگ و ارتباطات، ایستگاه ها، خرید ادواتی چون ریل و سوزن ۵۰ میلیون دلار نیز تامین شود تا پایان سال ۹۵ شاهد افتتاح قطعه ملایر کرمانشاه خواهیم بود.

 

گندمی ادامه داد: قطعه ملایر کرمانشاه دارای ۸ ایستگاه شامل یک ایستگاه درجه یک و تشکیلاتی، یک ایستگاه درجه ۲ و ۶ ایستگاه درجه سه است.

 

مدیر پروژه راه آهن غرب گفت: از آغاز شروع عملیات تا پایان سال ۹۲، ۴۸.۹ درصد اعتبارات تخصیص یافت، در سال بعد ۶۲ درصد و در سال ۹۴ نیز ۱۵ درصد اعتبارات تائید شده به علاوه ۱۵ درصد سهام بانکی تخصیص داده شد.

 

گندمی پیش بینی اعتبار سال ۹۵ برای پروژه را ۱۴۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: حداقل اعتبار جهت برده برداری قطعه ملایر کرمانشاه در صورت تخصیص ۱۰۰ درصد ۲۵۰۰ میلیارد ریال است.

 

مدیر پروژه راه آهن غرب در پایان یادآور شد: جهت هر کیلومتر راه آهن ۱۲۰ تن ریل مورد نیاز است.

 

17:19/ برگزاری جلسه با فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه های اجرایی

 

آیت الله مصطفی علما عصر امروز دوشنبه در نشست فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه های اجرایی استان کرمانشاه که با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و با رویکرد اقتصاد مقاومتی در محل استانداری برگزار شد، اظهار داشت: استان کرمانشاه استان فقیری است که قابل مقایسه با بسیاری استان ها نیست.

 

امام جمعه کرمانشاه افزود: این استان نیازمند تدبیری اورژانسی است و باید ظرفیت های آن شناسایی و در راستای توسعه به کار گرفته شود.

 

علما اشاره ای نیز به برخی از ظرفیت های استان چون کشاورزی و دامپروری داشت و گفت: باید برای این کار سلامت را نسخه خودمان کرده و آن را عملی کنیم.

 

وی بر تقویت اقتصاد کشور تاکید کرد و افزود: ما باید اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کارمان قرار دهیم تا اقتدار ایران اسلامی روز افزون شود.

 

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه تصریح کرد: اقتصاد ما باید تقویت شده و این رشد بر سر سفره مردم بیاید و در واقع ملموس بوده و مردم آن را لمس و درک کنند.
 

آیت الله علما در پایان با اشاره به مشکلات استان کرمانشاه، گفت: وجود ۳۵ درصد بیکاری در استان کرمانشاه خیلی سنگین است و باید برای آن تدبیری اندیشیده شود.

 

۲۰ هزار میلیارد برای تکمیل ۱۸۰۰ پروژه نیمه کاره کرمانشاه نیاز است

 

طهمورث الیاسی عصر امروز دوشنبه در نشست فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه های اجرایی استان کرمانشاه که با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و با رویکرد اقتصاد مقاومتی در محل استانداری برگزار شد، اظهار داشت: استان کرمانشاه ظرفیت ها و قابلیت های خوبی برای توسعه در اختیار داشته اما علی رغم آن نرخ بیکاری بالایی دارد.

 

رئیس سازمان برنامه ریزی استان کرمانشاه افزود: هم اکنون ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل ۱۸۰۰ پروژه نیمه کاره استان نیاز داریم.

 

الیاسی اشاره ای نیز به راه اندازی واحدهای راکد و واگذاری طرح های تملک دارایی بخش دولتی داشت و گفت: طی جلسات برگزار شده در این مورد پروژه ها را از ۱۳ دستگاه احصا کردیم که در مجموع ۶۲ پروژه بود و ۵۵ پروژه هم نیمه تمام است.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: برای این ۶۲ پروژه ۲۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

الیاسی تصریح کرد: ما باید با سرعت هر چه بیشتر بقیه پروژه ها را از دستگاه ها احصا و به بخش خصوصی واگذار کنیم که فعال شوند.

 

وی اشاره ای نیز به احداث دهکده های مهارتی در اسلام آباد غرب داشت که با واگذاری به بخش خصوصی فعال خواهند شد.

 

الیاسی از وجود پروژه های نیمه تمام از این دست در تمام بخش ها اعم از آموزشی، راه، خدماتی و ... خبر داد که می تواند با واگذاری به بخش خصوصی تکمیل و فعال شود.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه از بسیج سازندگی کرمانشاه نیز برای به خاطر همکاری در اتمام پروژه های نیمه تمان استان قدردانی کرد.

 

 این مسئول از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای اقتصاد مقاومتی را  فعال سازی واحدهای راکد در بخش کشاورزی و صنعت استان نام برد.

 

حمایت از واحدهای تولیدی استان کرمانشاه در اولویت است

 

رضا رحیمی عصر امروز دوشنبه در نشست فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه های اجرایی استان کرمانشاه که با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و با رویکرد اقتصاد مقاومتی در محل استانداری برگزار شد، از فعالسازی ۶۴ واحد راکد استان کرمانشاه در سال ۹۴ خبر داد.

 

معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه افزود: برای راه اندازی این واحدها ۱۹۹ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و ۲۶۰۰ نفر هم اشتغالزایی به دنبال داشته است.

 

رحیمی تصریح کرد: پیش از این در استان کرمانشاه نسبت به ظرفیت های استان به خوبی اقدام نشده بود، اما هم اکنون بهره برداری های خوبی خصوصا در معادن قیر طبیعی در حال انجام است.

 

این مسئول خاطر نشان کرد: حمایت از واحدهای تولیدی استان و استفاده از محصولات داخلی استان از اولویت های ما بوده است.

 

رحیمی ادامه داد: هم چنین علی رغم همه محدودیت های مالی ۳۰ میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری برای واحدهای تولیدی تعیین شده و به برخی هم تخصیص داده شده است.

 

معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه اظهار داشت: کمک های ایمیدرو هم به شرکت های بیواتانول و خودرو سازی خوب بوده و در مراحل خوبی قرار گرفته است.

 

رحیمی همچنین با اشاره به اقدامات حوزه کشاورزی و ... در استان، گفت: یکی از اقدامات این دولت حرکت بر مبنای سند آمایشی بوده و مرز سومار پس از ۸ سال فعال شده و به دنبال فعالسازی تیله کو هستیم.

 

وی در پایان یادآور شد: ۲۲ درصد افزایش صادرات طی یکسال قبل از مرزهای استان داشته ایم که نسبت به کشور که با کاهش روبرو بوده ظرفیت های استان را نشان می دهد.

 

لزوم تخصیص اعتبارات برای اتمام هر چه سریع‌تر پروژه راه آهن غرب

 

اسدالله رازانی عصر امروز دوشنبه در نشست فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه های اجرایی استان کرمانشاه که با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و با رویکرد اقتصاد مقاومتی در محل استانداری برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم در سال مزین به شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شد سالی خوب همراه با برداشتن تحریم‌ها را پیشرو داشته باشیم.

 

وی با ابراز خرسندی از بهره‌برداری پروژه‌های سد سازی و نان صنعتی زاگرس افزود: استان ما می تواند نقش ویژه‌ای در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

 

استاندار کرمانشاه در ادامه ابیان کرد: استان کرمانشاه ما هم اکنون در یک موقعیت بیم و امید قرار دارد، از سویی امید به اقدامات در حال انجام داریم و از سویی نیز نگرانی‌هایی مطرح است.

 

رازانی موضوع بیکاری را یکی از مشکلات اصلی استان کرمانشاه عنوان کرد و گفت: هم اکنون کرمانشاه استان دوم کشور در بیکاری است و از نظر اشتغال نیز در رتبه سی‌اُم کشور قرار دارد و تنها وضعیت اشتغال در استان کهکیلویه و بویر احمد بدتر از استان ماست و در جایگاه اول کشور قرار دارد.

 

سیر صعودی رتبه بیکاری استان کرمانشاه

 

وی با اشاره به وضعیت اشتغال استان کرمانشاه از سال ۴۵ تاکنون بیان کرد: در سال‌های ۱۳۴۵تا ۱۳۵۵ میانگین بیکاری استان از کشور کمتر بود اما از سال ۷۵ حدود ۲۰ درصد بالاتر بوده است و در سال‌های ۸۰ تا ۸۴ به ۱۵ درصد رسید و در سال ۸۷ ثابت باقی ماند.

 

رازانی ادامه داد: در سال ۸۹ نرخ بیکاری کشور سیر نزولی داشت و در استان کرمانشاه صعودی بود و در سال ۹۴ فاصله آن با کشور آنقدر زیاد می شود که به رتبه یکم کشور رسید.

 

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه هنوز آثار جنگ بر استان کرمانشاه قابل مشاهده است، گفت: جنگ یک عامل تشدید کننده شاخص‌هایی همچون بیکاری در این استان بوده است.

 

وی همچنین اشاره‌ای به آمار استان کرمانشاه از نظر سهم آن در تولید ناخالص ملی، تعداد بیمه شدگان و... داشت و افزود: استان از این نظر فاصله‌های قابل توجهی با میانگین کشور  دارد به طوریکه در ۵۲ و نیم درصد کشور از بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند و در استان کرمانشاه تنها ۳۸ درصد تحت پوشش این بیمه قرار دارند.

 

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ۶۹ درصد بیمه شدگان کشور اجباری هستند گفت: در استان کرمانشاه تنها ۵۹ درصد بیمه شدگان اجباری است.

 

رازانی کرمانشاه را از استان‌های مستعد در بخش کشاورزی دانست و افزود: ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان آبی است، و با توجه به بارش باران فراوان در این منطقه که دو برابر میانگین بارش کشور است، اقدامات آبی خوبی انجام شده است.

 

وی بیان کرد: سدهای خوبی در استان کرمانشاه در حال احداث است که اگر به بهره‌برداری برسد یک میلیون متر مکعب به ظرفیت آبی استان اضافه می‌کند و با بهره‌برداری از سدهای گیلانغرب، قصرشیرین و سرپل ذهاب، ۷۰ هزار هکتار از اراضیکشاورزی استان آبی خواهند بود.

 

لزوم تسریع در اجرای پروژه پالایشگاه آناهیتا

 

رازانی اضافه کرد: ما تنها استان کشورهستیم که با اقلیم کردنشین و نیزعرب نشین عراق مرز مشترک داریم و ۵۰ درصد صادرات به عراق از مرزهای این استان انجام می‌شده و ظرفیت خوبی از این نظر داریم و علی رغم اوضاع داخلی عراق سیر نزولی در این زمینه نداشتیم.

 

وی خواستار تخصیص اعتبارات برای تکمیل هر چه سریعتر راه آهن غرب و بهره‌برداری از آن در سال ۹۵ شد و گفت: تبدیل منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین به منطقه آزاد نیز از دیگر مطالبات ما است.

 

استاندار کرمانشاه خواستار صدور دستور تسریع در اجرای پالایشگاه آناهیتا به عنوان یکی از پروژه‌های مهم استان پس از سامانه گرمسیری  شد و بیان کرد: این پروژه هم مصوبه سفر کقام معظم رهبری و هم مصوبه دولت را دارد و می‌تواند سهم بسزایی در توسعه و اشتغال استان ایفا کند.

 

مبارزه با فساد مالی از اولویت‌های تحقق اقتصاد مقاومتی است

 

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نیز در این نشست اظهار داشت: اگر بخواهیم منطقی و واقع بینانه نگاه کنیم در ۳ سال عمر دولت از آشفتگی اقتصادی به ثبات رسیدیم و تورم مهار شد.

 

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه در گذشته رکود اقتصادی همراه با بیم و ترس بود، افزود: اکنون اگر هم رکودی هست با امید همراه است اما هنوز هم مشکلاتی وجود دارد.

 

کاشفی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تقویت بخش اقتصاد را در گرو همگرایی دانست و بیان کرد: ما با این سیستم بانکی و ساز و کار امکان خروج از رکود را نداریم و این سیستم با سایر سیستم‌ها در کشور هم آوا نیست.

 

وی محاسبات عجیب وغریب را از دیگر مشکلات بخش اقتصاد عنوان کرد و گفت: رفع این مشکل نیازمند عزمی جدی است که صف بانک‌ها را برای پرداخت تسهیلات بشکند.

 

کاشفی مبارزه با فساد مالی  رااز دیگر اولویت‌ها برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: باید به بحث مقابله با فساد مالی توجه شود و متاسفانه نگرانی عمیق از سیستم مالیاتی وجود دارد و هر ساله افزایش مالیات ها به مالیات دهندگان شناسنامه داران کشور تعلق می‌گیرد.

 

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استان کرمانشاه تاکید کرد و گفت: اگر این پروژه‌ها تکمیل نشود اعتماد مردم از بین می‌رود.

 

بانک‌های عامل در مسیر اقتصاد مقاومتی نهایت مساعدت را از مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای به عمل آورند

 

در ادامه نشست معراج محرابی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اظهار داشت: در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اقدام از شما و عمل از ما، ما صنعتگران در سال های گذشته برای این موضوع آبدیده شدیم.

 

وی از احیای واحدهای راکد در استان خبر داد و گفت: از تعطیلی قطعی ۶۱ واحد راکد در استان کرمانشاه جلوگیری به عمل آمده است.

 

محرابی بیان کرد: در پرداخت تسهیلات، طبق دستور العمل بانک مرکزی مدیران استانی نمی‌توانند در مقطع استانی تصمیم گیری کرده و دست آنها بسته است.

 

وی با ادامه توضیحات افزود: علی رغم قوانین وزارت صنعت که تصویب شده و بسیاری مشکلات حل شده اما هنوز مشکل داریم و در استانی چون کرمانشاه نیازمند مشوق‌هایی همچون اعطای معافیت صادراتی و مالیاتی به آنها هستیم.

 

محرابی پیشنهاد داد که  معاون اول رئیس جمهور دستور اعطای بودجه‌ای برای تکمیل واحدهای صنعتی استان را صادر نماید.

 

این مسئول اظهار کرد: علی رغم وعده‌های گذشته تنها ۳ تا ۴ واحد از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کردند و پرداخت کمک های فنی و اعتباری در سال ۹۴ محقق نشد.

 

محرابی خواستار احیای طرح کاروزی فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای صنعتی استان شد و گفت: بسیازی از این فارغ‌التحصیلان بیکار هستند وعلی رغم تاکیدات سازمان فنی و حرفه‌ای برای مهارت آموزی اما به دلیل نداشتن هزینه زندگی، بیکاران جامعه علاقه مند به مهارت آموزی نیستند و اگر هزینه ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به آنها پرداخت شود می‌توان به گرایش آنها به مهارت آموزی امیدوار بود.

 

وی افزود: بانک‌های عامل اگر بخواهند اقتصاد مقاومتی را به واقع محقق کنند باید در پرداخت تسهیلات به مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای نهایت کمک و مساعدت را داشته باشند، در این صورت است که اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد.

 

تلاش برای احیای ۱۰ هزار واحد راکد و نیمه راکد صنعتی در کشور

 

محمدرضا نعمت‌زاده عصر امروز دوشنبه در نشست با فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان کرمانشاه که با رویکرد اقتصاد مقاومتی در محل استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: برخی از مدیران واحدهای اقتصادی استان کرمانشاه مانند روژین تاک، سیمان سامان و همچنین کارآفرینی از روستای زردویی به بیان مشکلات و خواسته‌هایشان پرداختند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی ستاد تسهیل طی سال جاری انجام شده، افزود: با راه‌اندازی این ستاد چندین واحد متوقف راکد راه‌اندازی و احیا شوند.

 

نعمت زاده ایجاد ستاد تسهیل ملی در مرکز را از مباحث جاری عنوان کرد و گفت: در این خصوص در تهران این موضوع جمع بندی شده و قرار شد دو هفته یکبار این جلسه را در تهران داشته باشیم.

 

وی با اشاره به تهیه طرحی برای فعال کردن صنایع کوچک و متوسط افزود: این مهم انجام شد تا با یک شرایط راحت برای فعال کردن ۱۰ هزار واحد راکد و نیمه راکد تلاش کنیم و ما قول دادیم که این ۱۰ هزار واحد را براساس طرح که واحد به واحد مشخص شده رفع مشکل کنیم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ادامه توضیحات گفت: برخی از واحدها مشکل تسهیلات، برخی مشکل کمک فنی و... دارند که برنامه ما کمک به این واحدها برای احیا و راه‌اندازی است.

 

نعمت زاده با بیان اینکه در بخش صادارت نیز باید کمک‌هایی لحاظ شود، افزود: چنانچه تعدادی از یارانه بگیران کم شود و به بخش اشتغال، تولید و صنعت اختصاص داده شود می‌توان به این موضوع نیز امیدوار بود.

 

وی ابراز امیدواری کرد: اگر صنعت کشور حرکت کند، مسائل خارجی رو به بهبود است به شرطی که مسائل داخلی را حل و فصل کنیم و امیدواریم استان کرمانشاه بتواند زمینه خوبی را برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و حتی توسعه گردشگری فراهم کند.

 

نعمت زاده در خصوص بکارگیری فارغ التحصیل دانشگاهی در واحدهای تولیدی گفت: در این زمینه تلاش خواهیم کرد و حیف است فارغ التحصیلان ما بیکار باشند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص بازارچه شوشمی توضیح داد: تلاش ما این است یک بازارچه رسمی نه کوله بری در این منطقه گشایش یابد.

 

بهره‌برداری صحیح ازطرح گرمسیری غرب کشور رامرکز ثقل کشاورزی می‌کند

 

حمید چیت‌چیان عصر امروز دوشنبه در نشست با فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان کرمانشاه که با رویکرد اقتصاد مقاومتی در محل استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به تخصیص ۱۷۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آبی استان کرمانشاه اظهار داشت: این استان از ظرفیت‌های آبی خوبی برخوردار است.

 

وزیر نیرو طرح گرمسیری را از طرح‌های بزرگ کشور دانست و افزود: به دو شیوه می‌توان از این طرح از آن برداشت کرد و در شیوه نخست که روش سنتی است به کشور ضرر رسانده و حتی سرمایه گذاری نیز آن را جبران نمی‌کند.

 

چیت چیان بیان کرد: می توان در شیوه دیگر به نحوی از سامانه گرمسیری برداشت کرد که بیشترین بهره وری از آن صورت گیرد و صنایع گوناگونی که نیازمند آب هستند در این منطقه توسعه پیدا کنند.

 

وی با ادامه توضیحات گفت: ما قبل از کشاورزی در این منطقه باید بازارهای هدف را مشخص کنیم و محصول مورد نیاز آنها را احصا، بهترین روش‌های بهره برداری از آب برای تولید این محصولات را شناسایی و بعد به کشاورزی بپردازیم.

 

وزیر نیرو ادامه داد: همچنین باید شبکه‌های انتقال آب و صنایع تکمیلی را در زیر دست سدها و این طرح ایجاد کنیم تا بتوانیم بازارهای جهانی و هدف را قبضه کنیم.

 

چیت چیان بیان کرد: اگر بهره برداری از این طرح‌ها به صورت صحیح صورت گیرد منطقه غرب مرکز ثقل کشور در کشاورزی خواهد بود.

 

وزیر نیرو گفت: در سال ۹۴ به اندازه سه سال در این طرح ها فعالیت داشتیم و از صندوق توسعه ملی استفاده کرده ایم و اگر بتوانیم از این اعتبارات نهایت استفاده را ببریم توسعه همه جانبه را برای منطقه به همراه دارد و این باعث تامین امنیت در منطقه هم خواهد شد.

مصمم به رونق تولید در کشور هستیم/اخلال‌گران اقتصادی معرفی می‌شوند

 

اسحاق جهانگیری عصر امروز دوشنبه در نشست با فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان کرمانشاه که با رویکرد اقتصاد مقاومتی در محل استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی خیلی چیز عجیب و غریبی نیست و قرار نیست مردم دچار ریاضت بشوند، بلکه یک سری سیاست‌های شفاف و مورد قبول همه است.

 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی مورد اتفاق نظر اقتصاددانان آزاد و دولتی است، افزود: برخی استنباطی شخصی بدون مطالعه بندهای سیاست اقتصاد مقاومتی رهبری دارند و آن را در جامعه نشر داده و تعبیری اشتباه از آن به جامعه القا می‌دهند.

 

جهانگیری با اشاره به اینکه از برکت اقتصاد مقاومتی  یک تفاهمی روی سیاست‌های اقتصادی کشور به وجود آمده، بیان کرد: از دیگر برکات این است که همه از مقام معظم رهبری تا همه سیاست مداران و سیاست گذاران کشور پذیرفتند که اقتصاد مسئله اول کشور است.

 

هدف داعش ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران است

 

وی بیکاری را از جمله مصداق‌های مشکلات اقتصادی دانست واظهار کرد: با توجه به آمار موجود هم اکنون همه پذیرفته اند بیکاری هم مسئله اول کشور است و متاسفانه وضع مردم ایران نسبت به چندسال قبل بدتر شده که باید اصلاح و رفع شود.

 

جهانگیری در ادامه سخنانش هدف از تشکیل گروهک‌هایی مانند داعش را صدمه زدن به ایران اسلامی دانست و گفت: مرزداران یک برکت بزرگ برای نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و دست آنها را بوسید.

 

وی با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران ه

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز