تبلیغات

مسعود بارزانی و بغداد

روزهای گذشته عراق شاهد یک نوع زلزله سیاسی در نوع خود بود؛ زلزله‌ای که می‌رفت سران سه قوه عراق را از کار برکنار کند. فارغ از اینکه این بحران چه درسها و پندهایی برای عراقی‌ها داشت که خود ده‌ها مقاله می‌طلبد اما این بحران برای کردهای عراق یک پیام خیلی مهم داشت. این پیام مهم هم این بود که بغداد آنگونه که آنها تصور می‌کردند قابل پیش بینی نیست و این امکان وجود دارد که با یک ائتلاف بین فراکسیونی شاکله سیاسی این کشور بهم بخورد کما اینکه این اتفاق در روزهای گذشته افتاد و شماری از اعضای پارلمانی از فراکسیون‌های شیعی و سنی و حتی خود کردها وارد پروسه‌ای شدند که کمترین دستاوردش برکناری رئیس پارلمان عراق خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از اقلیم کردستان عراق، هرچند برخی جریانهای سیاسی در تلاش هستند این برکناری به شکل آبرومندانه‌تری انجام شود یا دستکم در یک فرایند قانونی به دور از زد و بندهای سیاسی انجام شود اما واقعیت این است که رئیس پارلمان کنونی عراق حتی اگر بر مسند قدرت باقی بماند باز نخواهد توانست بسان سابق توانمند و پرانرژی به کار خود ادامه دهد؛ از این رو بعید است رئیس پارلمان در پست ریاستی خود باقی بماند. از سوی دیگر متحصنین یا کسانی که با این زد و بند سیاسی وارد گود شدند نمی‌توانند بپذیرند کمترین خواسته‌شان عملی نشود. گروه‌های کردی در عراق متوجه شدند که تحولات بغداد در نوع خود می‌تواند باعث حذف کردها از جریان سیاسی عراق شود. بخاطر همین هم با نوعی شوک روبه‌رو شدند. کمااینکه این شوک را می‌شد در چهره ریاست اقلیم کردستان عراق، مسعود بارزانی به هنگام گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الجزیره دید؛ وقتی وی با اشاره به تحولات بغداد اعلام کرد که این اتفاقات یک بلبشو بود. چند روز بعد از این بحران دو حزب عمده کرد عراقی یعنی اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دموکرات کردستان عراق به سرپرستی ریاست اقلیم کردستان عراق دورهم تشکیل جلسه دادند تا تحولات بغداد را واقع بینانه تر بررسی کنند. ماحصل این نشست تاکید قوی بر برنامه‌ای جدید برای حل اختلافات بین اربیل و بغداد بود و براین اساس قرار شد که به زودی هیاتی کردستانی و نه تنها از دو حزب راهی بغداد شود تا با برنامه‌ای جدید به طرح اختلافات و راه حلهای آن بپردازد. بعد از این نشست هم که نتایجش در قالب بیانیه منتشر شد فاضل میرانی، دبیر دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق تاکید کرد که به زودی این هیات راهی بغداد می‌شود.

کردها به خوبی درک کردند که تضعیف دولت قانونی در عراق می‌تواند پیامدهای بسیار بدی برای آنها به همراه داشته باشد چون همیشه تضعیف عراق به نفع کردها نخواهد بود و این امکان وجود دارد که در نتیجه ضعف یک دولت قانونی دولتهای در سایه تشکیل شده که اصولا اعتقادی به حق و حقوق اربیل ندارند و این برای کردستان عراق به معنای یک فاجعه خواهد بود. از این رو دیدیم کردهای عراق با درک این پیام بلافاصله اعلام کردند هیاتی را روانه بغداد می‌کنند تا به اختلافات‌شان با بغداد خاتمه دهند. فرید اسه سرد، یکی از اعضای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق در خصوص مذاکره با بغداد در مطلبی می‌نویسد: «مواضع نرم عبادی در خصوص کردها فرصتی است که باید از آن بهره گرفت چون از این فرصت بهتر پیش نمی‌آید.عبادی پیشنهاد کرده است سهم کردها در کابینه به سان سابق خود بماند به این شرط که گروههای سیاسی کرد افراد تکنوکرات و شایسته‌ای را برای وزارتخانه معرفی بکنند. این پیشنهاد فی نفسه یک راه حل میانه است که در آن حکومت تکنوکرات اصالت خود را حفظ می‌کند و کردها هم سهم خود را از دست نمی‌دهند.» این سخنان همگی این پیام را دارد که این بار اربیل در تلاش است به تنشهای خود با بغداد به صورت ریشه‌ای خاتمه دهد چراکه این امکان وجود دارد با زدوبندهای سیاسی که امکان آن هم وجود دارد دیگر کردها حضوری در صحنه سیاسی عراق نداشته باشند. نکته مهمتر اینکه اربیل دیگر به این فکر نیست در صورت بروز تنش در بغداد، روزهای آرامی پشت سر خواهد گذاشت. کلید آرامش اربیل در دستان بغداد است لذا آقای بارزانی باید قبل از اربیل در فکر بغداد باشد کاری که طالبانی تا آخرین روزهای سیاسی‌اش انجام داد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز