تبلیغات

دومین جشنواره‌ی ملی نام و نشان ماندگار برگزار شد

دومین جشنواره‌ی ملی نام و نشان ماندگار با رویکرد گرامیداشت روز ملی خلیج فارس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این همایش امشب (چهارشنبه شب) در سالن همایش‌های صدا و سیما و با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این جشنواره الهام امین‌زاده با اشاره به این که خلیج فارس یک اکوسیستم ویژه دارد که باید از آن حفاظت شود، گفت: ورودی آب به خلیج فارس بسیار اندک و تبخیر آب آن هم بسیار بالاست. سرعت جریان آبی هم در آن کند و چرخش آب در آن کم است. بنابراین برای حفظ پاکیزگی آن باید تلاش زیادی کنیم، زیرا به تدریج پاکیزگی خلیج فارس در خطر افتاده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: آتش‌سوزی چاه‌های نفت، فعالیت‌های پتروشیمی، رفت و آمد نفت‌کش‌ها و آلودگی نفتی خلیج فارس را آلوده کرده است. همچنین ریزگردها که از سوی عراق، کویت و عربستان می‌آید در خلیج فارس رسوب می‌کند. همچنین 1.5 میلیون تن نفت به خلیج فارس نشت کرده است.

معاون حقوقی رئیس جمهور همچنین گفت: احداث اسکله‌ها، جزایر مصنوعی و انواع ساختمان‌ها در سواحل خلیج فارس به محیط زیست این دریا آسیب رسانده است. البته مدیریت واحدی در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس هم در مبارزه با این مسائل وجود ندارد.

امین‌زاده در ادامه با بیان این که مشکلات سیاسی کشورهای خلیج فارس حل مسائل زیست‌محیطی خلیج فارس را مشکل کرده است، خاطرنشان کرد: کنوانسیون‌های منطقه‌ای و بین‌المللی متعددی برای کاهش آلودگی‌های خلیج فارس وجود دارد اما کشورهای این منطقه باید مسئولیت خود را به عهده بگیرند.

امین‌زاده در پایان تأکید کرد: ما خلیج فارسی تمیز و زیبا می‌خواهیم و برای ماندگاری خلیج فارس به یک حرکت جدی در سطح منطقه نیازمندیم.

به گزارش ایسنا در ادامه‌ی این جشنواره محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت منطقه خلیج فارس در جهان گفت: حضور خلیج فارس در جنوب ایران، ایران را به یک نقطه‌ی حساس و استثنایی تبدیل کرده است. علاوه بر این ایران حلقه‌ی اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب است و خلیج فارس هم استراتژیک‌ترین منطقه‌ی جهان است، زیرا بزرگترین ذخایر نفتی و گازی جهان در این منطقه قرار دارد. در واقع خلیج فارس مهم‌ترین منطقه‌ی تأمین‌کننده‌ی انرژی جهان است.

وی همچنین افزود: کشورهای آسیای میانه یک بازار بزرگی هستند که به آب‌های آزاد دسترسی ندارند و امن‌ترین، سهل‌ترین و سریع‌ترین راه برای ارتباط آنها به آب‌های خلیج فارس کشور ایران است. در واقع ایران پل ارتباطی کشورهای آسیای میانه به خلیج فارس است.

ابوترابی فرد در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: امکان شکل‌گیری یک منطقه‌ی بزرگ اقتصادی در سایه‌ی پیوند کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد. یکی از دلایلی هم که غرب تلاش می‌کند روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس را تیره کند جلوگیری از ایجاد همین منطقه است؛ در حالی که نقشه‌ی راه ایران این است که در سایه ارتباط سیاسی و اقتصادی نزدیک با کشورهای خلیج فارس راه را برای شکل‌گیری یک منطقه بزرگ اقتصادی فراهم کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به این که برای خلق اقتصاد مقاومتی باید از سواحل خود بهره ببریم، اظهار کرد رهبر انقلاب در توسعه‌ی سواحل مکران تأکید دارند و توسعه‌ی این سواحل هم در برنامه ششم توسعه قرار گرفته است. ما باید بنادر خود را به قطب اقتدار اقتصادی خود تبدیل کنیم اما متأسفانه در این حوزه قدم‌های معناداری برداشته نشده است. بنادر ما باید به قطب صادرات کشور تبدیل شود.

ابوترابی فرد در پایان اظهار امیدواری کرد که دولت و مجلس از ظرفیت‌های خود برای توسعه‌ی سواحل و بنادر استفاده کنند تا زیرساخت‌های لازم در این زمینه فراهم شود و ایران به بزرگ‌ترین کریدور اقتصادی شمال به جنوب تبدیل شده و راه برای حضور کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی هموار شود.

به گزارش ایسنا در این همایش از تعدادی از خانواده‌های شهدای غواص تجلیل شد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز