تبلیغات

سیزدهمین جشن بازیگر خانه تئاتر بی‌نظم‌تر از گذشته برگزار شد

به گزارش خبرنگار مهر، سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر شامگاه ۱۱ اردیبهشت‌ماه میزبان سیزدهمین جشن بازیگر خانه تئاتر بود؛ جشنی که صحنه‌آرایی آن باز هم به روال دوره‌های گذشته جشن نشانی از نگاهی هنرمندانه و زیبایی‌شناسانه نبود. البته صحنه‌آرایی این مراسم نسبت به اتفاقاتی که در سیزدهمین جشن بازیگر رخ داد، از وضعیت بهتری برخوردار بود.

یکی از مشکلات جشن بازیگر و همچنین برخی جشن‌‌های انجمن‌های دیگر خانه تئاتر نظیر جشن اخیر انجمن کارگردانان که در خانه هنرمندان برگزار شد، گنجاندن برنامه‌های مختلف و از جمله کلیشه‌ای بود که باعث مطول شدن این مراسم شد.

اجرای سیزدهمین جشن بازیگر خانه تئاتر بر عهده احترام برومند بود و ناهید مسلمی نیز پیام روز جهانی تئاتر را قرائت کرد. در ادامه این مراسم نیز تصاویری از درگذشتگان عرصه هنر در سال گذشته پخش شد و پس از آن پیام ملی روز جهانی تئاتر که توسط جمشید مشایخی نوشته شده بود، توسط بهزاد فراهانی قرائت شد.

اجرای موسیقی توسط گروه «ژیوار» در ۲ نوبت، یکی از بخش‌هایی بود که زمان قابل توجهی از جشن را به خود اختصاص داد. همچنین اجرای حرکات فرم توسط گروه «پرشین سکا» نیز در ۲ نوبت، بخش دیگری از زمان این مراسم را صرف کرد در حالیکه اجراهای این گروه از زیبایی و ویژگی خاصی برخوردار نبود و پس از اعلام مجری مراسم برای اجرای بخش دوم گروه، با واکنش مواجه شد.

در بخش دیگری از جشن بازیگر، بهزاد فراهانی در خصوص حامی خصوصی این جشن سخن گفت و اعلام کرد: مؤسسه فرهنگی هنری «سپیده‌دم هنر اندیشه» به عنوان حامی جشن قصد دارد مرکزی حرفه‌ای برای تئاتر ایران دارای چند سالن اجرا و تمرین و همچنین مرکز دیگری را به عنوان دانشکده پردیس هنر راه‌اندازی کند.

وی درباره جوایز در نظر گرفته شده از سوی حامی خصوصی جشن برای برگزیدگان نیز اظهار کرد: این مؤسسه قصد دارد به ۳۰۰ نفر از اعضای خانه تئاتر و از جمله برگزیدگان این جشن، کمک هزینه خرید منزل اهدا کند.

بخش دیگری از مراسم اختصاص به قدردانی از ۴ چهره تئاتری داشت و طی آن از سارا توکلی از میناب با حضور مهرانه مهین‌ترابی، ناصر جعفری از اردبیل با حضور ایرج راد، اکبر زنجانپور با حضور جعفر والی و سیروس ابراهیم‌زاده با حضور ناهید کبیری قدردانی شد.

جعفر والی در زمان قدردانی از اکبر زنجانپور، یادآور شد: اکبر یک دانشجو بود که با هم نمایش «بام‌ها و زیربام‌ها» کار کردیم. خوشحالم اکبر زنجانپور شایستگی و جنم هنری داشت که تا امروز به عنوان یک چهره هنرمند در جامعه معرفی شود.

زنجانپور نیز در ادامه با اشاره به جای خالی داود رشیدی و آرزوی سلامت برای این بازیگر و کارگردان با سابقه تئاتر، گفت: امیدوارم اگر شما شبیه به من به آخر خط نزدیک شدید همه چیز برای‌تان خوب باشد برای ما که خیلی سخت گذشت.

سیروس ابراهیم زاده هم در بخشی که از او قدردانی شد، اظهار کرد: حال من خوب است چون در زمانی مورد لطف قرار می‌گیرم که از ادوار مهم و ارزشمند تئاتر است و آن هم آمدن و حضور گسترده جوانان در تئاتر ما است. در هیچ دوره‌ای در ۶۰ سالی که در تئاتر فعالیت کردم، هیجوقت این استقبال جوانان از کار تئاتر را ندیدم. این جوانان بسیار پرشور آمدند و فکر کنم علاوه بر جاذبه‌ای که تئاتر برای‌شان دارد، می‌خواهند خود را نشان دهند و بگویند که حضور داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادی از داود رشیدی کرد و گفت: روی همین سالن اصلی برای او نقش آفرینی کرده بودم. جای داود رشیدی در این جشن خالی است.

نکته عجیب در بخش قدردانی از ۴ چهره تئاتری این بود که به ۲ هنرمند مقیم شهرستان تندیس جشن اهدا نشد اما این تندیس‌ها به ۲ هنرمند تئاتر مقیم تهران تعلق گرفت.

یکی دیگر از بخش‌های سیزدهمین جشن بازیگر خانه تئاتر، اجرای استندآپ کمدی توسط امیر کربلایی‌زاده بود.

بخش نهایی جشن نیز که دیرهنگام آغاز شد، اختصاص به معرفی برگزیدگان داشت. بی‌نظمی در ارائه پاکت حاوی نام برگزیدگان به اساتیدی که روی صحنه حضور پیدا کرده بودند و همچنین اعلام اشتباه و گاه جابجای برخی نام‌ها از جمله بی‌نظمی‌های دیگر این جشن بود.

خسرو حکیم‌رابط با حضور روی صحنه سالن اصلی، ستاره پسیانی بازیگر نمایش «اتاق ورونیکا» و فرید قبادی بازیگر نمایش «ترور» و بهناز جعفری بازیگر نمایش «اتاق ورونیکا» را به عنوان ۳ تن از بازیگران برگزیده سیزدهمین جشن بازیگر خانه تئاتر معرفی کرد.

در این بخش از مراسم و در واکنش به توضیحات هیأت داوران جشن در خصوص نقش آفرینی فرید قبادی در نمایش ترور که در آن از واژه‌هایی چون «نقشی تک خطی» و «تک بعدی» استفاده شده بود، اعتراض کرد و از نمایشنامه «ترور» دفاع کرد.

بهناز جعفری نیز در لحظه حضور روی سالن اصلی، یادآور شد: اولین کار زندگی‌ام را در اینجا اجرا کردم و حال احساس امنیت می‌کنم و گویی که به خانه بچگی‌هایم آمده‌ام. من به واقع در نمایش «اتاق ورونیکا» احیا شدم.

وی در پایان سخنان خود، اظهار کرد: روز ۵ خردادماه روز جهانی بیماری ام اس است. با بیمار ام اس مثل بیماران دیگر برخورد نکنید زیرا آن‌ها نیاز به حمایت دارند و احتیاج دارند که به آن‌ها استرس وارد نشود و از سوی اطرافیان درک شوند.

در ادامه پرویز پورحسینی روی صحنه حضور پیدا کرد و حسن معجونی بازیگر نمایش «اسم»، الهام کرد بازیگر نمایش «شنیدن» و حسام منظور بازیگر نمایش «اودیسه» را به عنوان ۳ بازیگر برگزیده دیگر این جشن معرفی کرد.

سپس داریوش اسدزاده نیز روی صحنه سالن حضور حاضر شد و گیتی قاسمی بازیگر نمایش «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» و صابر ابر بازیگر نمایش «کالیگولا» را به عنوان ۲ بازیگر برگزیده دیگر سیزدهمین جشن بازیگر خانه تئاتر معرفی کرد.

صابر ابر بعد از دریافت تندیس و لوح تقدیر خود، اظهار کرد: من خوشبختم که با بازیگران بسیار درخشانی همکاری داشتم و از پارتنرهای بی‌نظیرم تشکر می‌کنم. اگر بازیگری دیده می‌شود به خاطر بازی خوب و درخشان پارتنرهای‌اش است.

اسماعیل خلج دیگر هنرمند با سابقه تئاتر بود که روی صحنه سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر حضور پیدا کرد تا ۲ برگزیده استعداد جوان این جشن را معرفی کند. یلدا عباسی بازیگر نمایش «ننه دلاور و فرزندانش» و داود معینی‌نژاد بازیگر نمایش «هزار شلاق» برگزیدگان این بخش شدند.

نکته قابل تأمل در این بخش این بود که هر ۲ برگزیده استعداد جوان اظهار کردند که تنها دقایقی پیش از شروع جشن بازیگر به آن‌ها اطلاع داده شده بود که کاندیدا شده‌اند.

در پایان نیز با حضور ایرج راد و بهزاد فراهانی گروه‌های بازیگری نمایش‌های «فصل بهار نارنج»، «صندلی‌ها»، «فهرست»، «سرگیجه»، «در بارانداز» و «بیضایی» به عنوان گروه‌های برگزیده بازیگری این جشن معرفی شدند.

مطول شدن مراسم باعث شد تا چند بخش در نظر گرفته شده برای این مراسم نظیر اجرای ترانه «خونه بهار» و بخش دوم اجرای استندآپ کمدی توسط امیر کربلایی‌زاده حذف شوند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز