تبلیغات

اقبال عمومی صرف به دفاتر شعر، نشانه عوام‌زدگی شاعر است

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از پدیده‌های سال جاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب در دو روز نخست از برگزاری آن ازدحام قابل توجه مخاطبان در غرفه‌هایی که برای فروش دفاتر شعر شاعران جوان یا پیشکسوت اختصاص یافته بود.

روز گذشته در سالن‌های ناشران عمومی جمعیت قابل توجهی از بازدیدکنندگان برای خرید آثار چند شاعر جوان صف کشیده بودند و پدیده قابل توجهی را رقم زده بودند که تا پیش از این کمتر در نمایشگاه بین المللی کتاب می شد از آن سراغ گرفت.

سعید بیابانکی، شاعر، ترانه‌سرا و مجری برنامه تلویزیونی «نقد شعر» در همین زمینه به خبرنگار مهر گفت: روزگار ما دورانی است که شعر در آن دیگر تنها یک متن به حساب نمی‌آید و شاعر افزودنی‌هایی به آن برای جذب مخاطب دارد، مثلا برخی شاعرها اشعارشان را دکلمه می کنند و با آن دکلمه تمام حس و حال خود را با مخاطب به اشتراک می‌گذارند. این مسئله به ویژه برای جوانان بسیار جذاب بود.

وی ادامه داد: بسیاری از مخاطبان شعر از جمله جوانان زیر ۲۵ سال در موقعیت سنی قرار دارند که به دنبال الگویی می‌گردند. در این میان برخی از شاعران با خلق و خو و رفتار خود حالتی کاریزماتیک پیدا کرده و سعی می‌کنند تا به الگوی این جوانان تبدیل شوند البته این مسئله سابق بر این هم وجود داشته است، مثلا شاعرانی مثل شاملو یا فروغ فرخزاد نه تنها در شعر بلکه در تیپ و زندگی خود نیز مبدل به الگویی برای جوانان نسل‌های بعد از خود شدند و به نوعی زندگی و مکتب فکری خود را تبلیغ کردند.

این شاعر در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا استقبال مردمی بیش از اندازه از یک دفتر شعر را باید به فال نیک گرفت؟ گفت: به نظر من، اگر شعر مخاطب عمومی زیادی داشته باشد، کمی عوام‌زده است. اینکه تنها مردم یک شاعر یا دفتر شعرش را تایید کنند، خوب نیست. ما در موسیقی یا سینما هم آثار زیادی داریم که مردم آنها را بسیار تایید می‌کنند، اما کارشناسان چندان بر کیفیت آنها صحه نمی گذارند.

وی تصریح کرد: به نظر من اقبال عمومی و کارشناسانه به یک دفتر شعر است که می‌تواند به آن مهر تایید بزند. ما این روزها کتاب‌های زیادی را از شاعران نوپا در نشرهای نوپا می‌بینیم که از قضا مورد خرید مردمی هم قرار می‌گیرند، اما بسیاری از این اشعار نه توسط کارشناسان مورد نقد و بررسی قرار گرفته، نه در یک جایزه ادبی داوری شده است، نه حتی یک پروژه دانشگاهی بر مبنای آنها به انجام رسیده است. این گونه آثار بیشتر مایه موج سواری صاحبانشان بر افکار عمومی است.

بیابانکی همچنین توضیح داد: کافی است شاعری در فضای مجازی توانسته باشد در یک زمینه خاص با اقبال همراه شده باشد و مخاطبانی را برای خودش جذب کرده باشد. همین مسئله برای فروش کتابش کافی است، اما این مخاطبان به تعبیر من، مخاطبان لحظه‌ای هستند مخاطبانی که صرفا به دلایلی غیر از کیفیت آن اثر به سراغش رفته و سعی دارند با آن ارتباط برقرار کنند. ما شاعران زیادی را داریم که یک به یک شعر طنز سیاسی‌شان در فضای مجازی صدها هزار مخاطب دارد، اما یک بیت شعر جدی‌شان شاید هزار مخاطب داشته باشد که این مسئله جدی است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز