تبلیغات

ترسیم افق های روشن اقتصادی در نشست مدیرعامل بانک ملی با مراجع معزز تقلید

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیوز"، اقدام شایسته و مسئولانه آقای دکتر همتی مدیرعامل بانک ملی ایران و رئیس شورای هماهنگی بانکهای دولتی کشور در سفر به شهر مقدس قم بمنظور دیدار با آیات عظام و مراجع محترم تقلید، هرچند از نظر زمانی دیر اتّفاق افتاد، لیکن بدلیل اهمیت دیدارهای صورت گرفته و گستردگی محتوایی مباحث مطروحه، مورد استقبال اصحاب رسانه قرار گرفت؛ چراکه آقای دکتر همتی علاوه بر مدیریت عامل بانک ملی، رئیس شورای هماهنگی بانکهای دولتی نیز هست و شاید به همین دلیل توجه اکثر رسانه ها را به خود جلب نموده و اهمیت این دیدارها را دوچندان نموده است.

البته این اقدام به نوبه خود ضمن تجدیدمیثاق مدیران عالیرتبه بانک ملی با مقام عظمای مرجعیت، نویدبخش تحوّلات مثبت اقتصادی در حوزه های بانکی و اقتصادی نیز می باشد.

دکتر همتی در تاریخ 21/02/1395 در صدر هیئتی از مدیران عالی رتبه بانک ملی با 5 تن از مراجع تقلید حضرات آیات عظام : وحید خراسانی ، مکارم شیرازی ، علوی گرگانی ، موسوی اردبیلی و نوری همدانی دیدار و گفتگو کردند که البته برنامه دیدار ایشان با حضرت آیت ا... جوادی آملی به دلیل کسالت معظم له میسّر نگردید و به یک فرصت مناسب دیگر موکول شد.

ایشان در این دیدارها که در جوّی صمیمانه و سرشار از عشق و محبت ناگسستنی کارگزاران نظام با علما صورت گرفت، ضمن تبریک اعیاد مبارکه شعبانیه و تشکر از فرصت به دست آمده، به بیان اقدامات بانک ملی ایران در 2 سال اخیر پرداختند و آنرا علی رغم فشارهای ناشی از تحریم ها ، مثبت ارزیابی نمودند.

مدیر عامل بانک ملی ایران اظهار داشتند: 87 درصد منابع مالی کشور توسط سیستم بانکی تأمین می شود بطوریکه مردم و صاحبان صنایع تولیدی ، کشاورزی و خدماتی برای رفع نیازهای مالی خود بانکها را انتخاب می کنند و به این ترتیب رفع مشکلات مالی کشور توسط سیستم بانکی صورت می گیرد.

ایشان در ادامه افزودند: بانک ملی در بسیاری از طرح های زیر بنایی کشور نقش بسزایی ایفا نموده و بسیاری از طرح های اصلی کشور با حمایت این بانک شکل گرفته است . این امر در کنار قریب به 60 میلیون مشتری و 70 میلیون حساب بیانگر ضریب نفوذ فوق العاده بانک ملی در بین اقشار مختلف جامعه و اعتماد عمومی به این بانک می باشد.

دکتر همتی افزودند: حسب تأکیدات مقام معظم رهبری و در اجرای منویات معظم له ، محور سیاست های اعتباری و تسهیلاتی بانک ملی ، حمایت از تولید واقعی و اشتغال است. بانک ملی 17 شعبه در خارج از کشور دارد که به دلیل تحریم ها قادر به انجام هیچگونه عملیات ارزی بین المللی نبودند ولی پس از برجام ، گشایش های قابل توجهی در بخش بین الملل بوجود آمده و با راه اندازی سوئیفت ، روابط کارگزاری با هامبورگ آلمان ، بلژیک ،  مسکو ، چین ، امارات و ... برقرار و تبادلات بانکی با این کشور ها در حال انجام است و روز به روز هم گسترده تر می شود.

مدیرعامل بانک ملی ایران در ادامه به نقش اجتماعی بانک ملی و پرداخت تسهیلات به اقشار مختلف مردم جهت رفع نیازهای آنها اشاره کرده و گفتند : در سا ل گذشته مبلغ 2000 میلیارد تومان وام قرض الحسنه به اقشار نیازمند جامعه توسط بانک ملی پرداخت شده که 900 میلیارد تومان آن در بخش ازدواج و تهیه جهیزیه می باشد. ضمن اینکه بانک ملی ایران به تنهایی یک سوم وام های ازدواج را پرداخت نموده  و این مایه افتخار برای بنده و همکارانم است.

همچنین تعداد 130.000 فرصت اشتغال در خانواده بزرگ تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) از محل وام های قرض الحسنه بانک ملی ایجاد شده که امیدواریم با استقبال هرچه بیشتر مردم و خیّرین به تودیع وجوه خود بصورت قرض الحسنه نزد بانک ملی ، امکان اعطای وام های قرض الحسنه، بیش از پیش فراهم گردد.

با توجه به جایگاه طلاّب علوم دینی و اهمیت رفع مشکلات این قشر عزیز جامعه ، بانک ملی ایران در سالهای اخیر ، بیش از 2800 فقره تسهیلات مسکن و 8000 فقره وام قرض الحسنه به طلاب پرداخت کرده و هم اکنون نیز با امضای تفاهم نامه مقرر شده تعداد 600 واحد مسکونی برای اساتید حوزه علمیه با مشارکت بانک ملی احداث شود.

آقای دکتر همتی همچنین به مشکلات موجود بر سر راه نظام بانکی کشور اشاره کرده و افزودند: سیستم بانکی طی سالهای گذشته دچار مشکلات زیادی نظیر تنگناها و فشارهای ناشی از تحریم ها ، مطالبات معوق ، تسهیلات تکلیفی و .. بود. خوشبختانه دولت محترم تمام تلاش خود را بکار گرفته تا سیستم بانکی در مسیر رشد و توسعه پایدار کشور قدم بردارد ولی حجم بدهی دولت به بانک ملی که بالغ بر 22000 میلیارد تومان است ، در کنار مطالبات معوق ناشی از تسهیلات تکلیفی برای بنگاههای زود بازده که بدلیل نداشتن بازدهی و یا تخلف مشتری از مصرف آن در مسیر واقعی ، هم اکنون بدهی های قابل توجهی را به بانک دارند ، بانک را جهت ارائه خدمت هرچه بیشتر با محدودیت روبرو ساخته است.

مدیرعامل بانک ملی همچنین از عزم بانکها و دولت محترم برای کاهش نرخ سود تسهیلات جهت حمایت از تولید و اقتصاد خبر داد و اظهار داشتند که برای کاهش قیمت تمام شده پول در بانکها نرخ سود سپرده های بانکی هم به تناسب و بر اساس میزان تورم کاهش خواهد یافت.   

در این دیدارها ، حضرات مراجع محترم تقلید بیانات ارشادی بسیار خوبی را ارائه دادند که مورد استقبال مدیرعامل بانک ملی قرار گرفت.

* حضرت آیت ا... موسوی اردبیلی پس از استماع گزارش آقای دکتر همتی ، ضمن قدردانی از تلاش های انجام گرفته، برای همه مدیران بانک ملی آرزوی توفیق نمودند.

* حضرت آیت الله علوی گرگانی  در دیدار خود با مدیرعامل بانک ملی ایران، ضمن تقدیر و تشکر و تبریک و تهنیت به مناسبت اعیاد شعبانیه و میلاد امام حسین علیه السلام با قرائت آیه : «وَ مَا الْحَیاهُ الدُّنْیا إِلاَّ لَعِبٌ وَ لَهْوٌ وَ لَلدَّارُ الْآخِرَهُ خَیْرٌ لِلَّذینَ یَتَّقُونَ أَ فَلا تَعْقِلُونَ » اظهار داشت: یکی از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی این است که مسئولین عزیز و خدمت گذار با علما و بزرگان و مراجع ارتباط برقرار می کنند و از آنها راهنمایی می طلبند.

ایشان ضمن آرزوی نتیجه بخش بودن این راهنمایی ها و بیان وجود مشکلات در کشور افزود: البته ریشه برخی از مشکلات مطرح شده برگشت می کند به مسئله تحریم ها و دشمن می خواست بوسیله تحریم ها ایران را تسلیم کند. اما از برکت رهبریت مقام معظم رهبری و صبر ملت و صبر مسئولین مربوطه دشمن نتوانست به اهداف خود برسد. الحمدا... ملت فرمایشات رهبر را پذیرفتند و قسمت زیادی از این مشکلات را پشت سر گذاشتیم.

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: همه مسئولین به اندازه سعی و تلاش خودشان جهت رفع مشکلات باید همت کنند و راه هایی را پیدا کنند برای برون رفت از این مشکلات که یک راه آن را رهبر انقلاب راهنمایی کردند  و آن بحث اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل است.

او در ادامه افزود: اگر بتوانیم بحث تولیدات داخلی را پایدار و استوار کنیم صد در صد قسمت مهمی از مشکلات حل می شود. الان قسمت بالایی از تولید کشور تعطیل یا نیمه تعطیل است و اگر تولید کشوری تعطیل شود قهراً آن کشور دچار خسران می شود.

آیت الله علوی گرگانی در ادامه بیان داشت: وام هایی که به ملت داده می شود نباید موجب فشار به مردم شود چرا که فشار به آنها فشار به خود شماست.

او در پایان خاطرنشان کرد: باید مسئولین و اقتصاد دانان عزیز هم اندیشی کنند، برنامه ای بریزند و کاری کنند که ملت خیلی آسیب نبیند و  شما هم آسیب نبینید و خداوند هیچ وقت کاری را لاینحل نمی گذارد.

* دیدار سوم آقای دکتر همتی با حضرت آیت ا... وحید خراسانی بود. معظم له ضمن تقدیر از مسئولان بانک ملی ایران گفت : هیچ کاری در دنیا و آخرت بهتر از گشودن گره از کار درماندگان نیست. ان شاءا... توفیقات شما در خدمت به خلق روز به روز بیشتر شود و نکته مهم این است که شما به همت خود می توانید مشکلات مردم را حل کنید.

ایشان گفت: روایت معتبر است که اگر کسی به گرفتاری قرض دهد، 19 برابر صدقه در راه خدا افضل است چون صدقه منت می گذارد اما قرض بر می گردد و منت نمی گذارد.

این مرجع عالیقدر تقلید همچنین توصیه کرد: هر روز به هر میزان که می توانید قرآن بخوانید و آن را به امام زمان (عج) هدیه کنید که این عمل، شما را با آن حضرت مأنوس می کند و هر مشکلی به دست ایشان حل می شود. ایشان ابراز داشت: ان شاءا... در مدت مسئولیت، گره از کار و مشکلات مردم باز کنید و رابطه خود با خداوند را مستحکم تر کنید.

* حضرت آیت ا... مکارم شیرازی نیز در دیدار، با تبریک اعیاد شعبانیه و آرزوی توفیق برای مسئولان بانک ملی گفت: بانکداری باید در خدمت مردم و رفع مشکلات آنها باشد که در این صورت بسیاری از مشکلات اقتصادی رفع می شود . 

ایشان افزود: قسمت عمده منابع بانک ها متعلق به مردم است و به همین علت باید در خدمت مردم باشد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به پاره ای درخواست ها و انتظارات از بانک ها، مشکلات موجود را به دو بخش زیربنایی و روبنایی تقسیم کرد و گفت: خواست ما داشتن یک سیستم بانکداری مجهز و پیشرفته با رعایت اصول شرعی و در خدمت مردم است و ایرادات مربوط به موضوعات شرعی ، قراردادها و عقود ، زیر بنایی بوده و مسایل مربوط به عدم رعایت شرایط قراردادها توسط برخی واحد ها از مشکلاتی است که رو بنایی محسوب می شود.

ایشان در ادامه خواستار رعایت نکات شرعی در امور اجرای قراردادهای بانکی و همچنین اعمال قاطعیت در برخورد با مؤسسات غیرمجاز مالی شد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود : بانک ملی ایران هنوز هم خیلی مورد اعتماد مردم است، 95 درصد وجوهات شرعی مردم به دفتر اینجانب از طریق بانک ملی ایران ارسال می شود که بیانگر ارتباط خوب بیشتر مردم با بانک ملی ایران است و بانک ملی باید این اعتماد را حفظ کند. این اعتماد از نعمت های خداوند است که اگر حفظش کنید اضافه می شود وگرنه از دست می رود.

در بخش هایی از این دیدار صمیمی و به یادماندنی، حضرت آیت ا... مکارم شیرازی و دکتر همتی در خصوص برخی از موضوعات بانکی مثل: جریمه تأخیر، بانکداری بدون ربا، لایحه و طرح بانکداری اسلامی، عقود  اسلامی، مقایسه بانکداری در داخل و خارج کشور و ضرورت آسیب شناسی مشکلات اجرایی بانک ها و... به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

* آقای دکتر همتی در پایان سفر یک روزه خود به شهر مقدس قم، با حضور در بیت حضرت آیت ا... نوری همدانی با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

 این مرجع تقلید ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: فلسفه به وجود آمدن بانکها از نظر اسلام باید مورد تأمل و بررسی قرار گیرد و بدانیم فلسفه ایجاد بانکها چه بوده است؟

او افزود: خداوند انسانها را متفاوت آفریده است، انسانها در ذوق و سلیقه و امکانات در اختیار متفاوتند همانگونه که اعضای بدن با یکدیگر تفاوت دارند و مجموع آنها پیکر انسان را تشکیل می دهد.

آیت الله نوری همدانی افزود: برخی از نظر ثروت و مال دارای قدرت هستند؛ باید این پول و سرمایه در جامعه در گردش باشد و نباید راکد بماند از طرفی هم افراد مالی ندارند اما توانایی کارکردن دارند اما ثروت ندارند که اسلام می فرماید که اینها با عناوین مختلف مانند مساقات و مضاربه و جعاله می توانند فعالیت کنند.

 

 

110

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز